Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Jeden z największych pożarów od lat. W ciągu niespełna doby spłonęło 250 ha

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane (fot. Roni Lehti/Lehtikuva via Reuters, zdjęcie ilustracyjne)

Ok. 250 ha lasu spłonęło w ciągu niespełna doby na północnym zachodzie Finlandii. Prowadzące akcję gaśniczą jednostki straży pożarnej, wspierane m.in. przez śmigłowce wojska i straży granicznej, we wtorek około południa zaczęły odzyskiwać kontrolę nad sytuacją.

Ponad 1,8 tys. interwencji w związku z burzami

Ponad 1,8 tys. razy interweniowali w piątek strażacy w związku z wystąpieniem w całym kraju burz i ulewnych deszczy – poinformował w sobotę...

zobacz więcej

Las spłonął w gminie Muhos, zamieszkanej przez ok. 9 tys. mieszkańców (ok. 30 km na południowy wschód od miasta Oulu nad Zatoką Botnicką). Lokalne służby ratunkowe informacje o pożarze otrzymały w poniedziałek po południu – przekazała fińska agencja informacyjna STT.

– To największy pożar w mojej 40-letniej karierze – przyznał szef lokalnej jednostki straży pożarnej.

Według danych statystycznych Finlandii, w której ponad 70 proc. powierzchni kraju pokryte jest lasami, średnio co roku płonie 300-800 ha lasów, a największe pożary ogarniają ok. 50-100 ha terenów zalesionych.

Zatonął prom z 50 pasażerami na pokładzie

Prom z 50 pasażerami na pokładzie zatonął w poniedziałek na rzece Buriganga w pobliżu stolicy Bangladeszu, Dhaki, po zderzeniu z innym statkiem....

zobacz więcej

Jak relacjonował lokalny dziennik „Kaleva”, we wtorek w godzinach porannych w akcji gaśniczej udział brało ok. 80 osób. Miejscową jednostkę straży pożarnej wspomagały ekipy ratunkowe z sąsiednich gmin oraz straż graniczna i wojsko.

W związku z dużym zadymieniem okolicznym mieszkańcom zalecono zamknięcie okien w domach oraz wyłączenie wentylacji.

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

W ostatnich tygodniach w Finlandii panowała susza i utrzymywała się wysoka temperatura – miejscami termometry wskazywały powyżej 33 stopni Celsjusza, czego nie notowano w kraju w czerwcu od ponad 80 lat. We wtorek nad Finlandię nadciągnął niż z ulewnymi deszczami. Spodziewane są też wichury oraz burze.

źródło:

Zobacz więcej