RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasador Niemiec Rolf Nikel po sześciu latach kończy misję w Polsce

Niemiecki minister spraw zagranicznych i wicekanclerz Heiko Maas (P) z ambasadorem Niemiec Rolfem Niklem (L) po przybyciu na lotnisko w Warszawie (fot. Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)

Ambasador Niemiec Rolf Nikel poinformował we wtorek, że po sześciu latach kończy misję w Polsce. Dyplomata ocenił, że jego największym zadaniem była kontynuacja procesu polsko-niemieckiego pojednania. – Razem jesteśmy silniejsi, razem możemy wzmocnić Europę – podkreślił.

Prezydent Kosowa podejrzewany o zbrodnie wojenne

Prezydent Kosowa Hashim Thaci zadeklarował, że „natychmiast” ustąpi, jeśli zarzuty dotyczące zbrodni wojennych podczas konfliktu z Serbią zostaną...

zobacz więcej

– Po sześciu cudownych latach moja żona i ja żegnamy się z Polską. Magiczne krajobrazy i bogactwo kulturowe tego kraju wywarły na nas głębokie wrażenie. Przede wszystkim jednak w naszych sercach pozostanie wielu ludzi. Dziękuję wszystkim partnerom za dobrą współpracę i wsparcie mojej misji – powiedział Nikel, który w opublikowanym na kanale „Germany in Poland” na You Tube nagraniu w języku polskim wystąpił razem z małżonką Olivią Nikel.

– Moim największym zadaniem była kontynuacja historycznego procesu polsko-niemieckiego pojednania, którego zazdroszczą nam na całym świecie. Wymaga to od nas konfrontacji z prawdą historyczną. Niemcy dokonali w Polsce niewyobrażalnych zbrodni, za które zawsze ponosić będziemy odpowiedzialność. Takie stanowisko reprezentuje rząd federalny i ja również zawsze działałem na rzecz tego – zaznaczył dyplomata.

Podkreślił też, że przed Polakami i Niemcami wciąż stoi wiele wyzwań, którym mogą sprostać wyłącznie wspólnie – jako przyjaciele oraz partnerzy w UE i NATO. – Od walki z koronawirusem i jego skutkami gospodarczymi aż po wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Razem jesteśmy silniejsi. Razem możemy wzmocnić Europę. To także motto prezydencji Niemiec w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca – zwrócił uwagę Nikel.

Wenezuelski dyktator wydalił z kraju przewodniczącą delegacji UE

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro wydalił z kraju przewodniczącą delegacji Unii Europejskiej Isabel Brilhante Pedrosę. – To jest nasza odpowiedź...

zobacz więcej

Dyplomata przypomniał też, że jego misja w Polsce wiązała się z wieloma ważnymi wydarzeniami. „Miałem zaszczyt towarzyszyć niezliczonym wizytom wysokich rangą polityków niemieckich. W ramach wielu przyjęć, koncertów i debat w ambasadzie organizowaliśmy spotkania Niemców i Polaków” – wspominał Nikel. Przypomniał też o wydarzeniach sportowych takich jak mecze piłkarskie, podczas których Polacy i Niemcy wspólnie przeżywali wielkie emocje.

– W towarzystwie Steffana Moellera śmialiśmy się serdecznie ze stereotypów. Upamiętnialiśmy rocznicę listu biskupów polskich, a także upadku muru (berlińskiego), podkreślając wkład polskiego papieża oraz Solidarności w to wydarzenie – zaznaczył.

– Tak wiele łączy Polskę i Niemcy, szczególnie w dziedzinie gospodarki oraz na szczeblu społeczeństwa obywatelskiego. Jestem dumny z tego, co obydwa nasze kraje osiągnęły wspólnie w ciągu ostatnich 30 lat. Jestem też głęboko wdzięczny, że mogłem tę naszą wspólną drogę wspierać jako ambasador – podsumował Nikel. Jego małżonka dodała na koniec: „Państwa kraj jest i pozostanie w naszych sercach”. – Do widzenia – pożegnała się ambasadorska para.

źródło:

Zobacz więcej