Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rafał Trzaskowski znowu mija się z prawdą. Tym razem ws. kopciuchów

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (fot. Getty Images, Sean Gallup)

Rafał Trzaskowski stwierdził w TOK FM, że nie obiecywał warszawiakom likwidacji kopciuchów do 2020 roku. Nagrania jego wypowiedzi krążące w sieci pokazują jednak co innego. „Rafał, nie kłam” – apelują do prezydenta Warszawy politycy PiS.

Trzaskowski obiecywał walkę z kopciuchami. „GW”: Pieców przybywa

Będziemy walczyć z „kopciuchami”. Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej – obiecywał w kampanii wyborczej...

zobacz więcej

Ekologia to temat, który jest istotny dla coraz większej grupy Polaków. W kampanii przed wyborami na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski obiecywał więc m.in. likwidację kopciuchów do 2020 roku, posadzenie do tego czasu w miejskich parkach i skwerach aż miliona drzew oraz budowę na warszawskim Targówku jednej z najnowocześniejszych spalarni śmieci w Europie.

– Patryk Jaki zarzuca panu, że obiecał pan likwidację kopciuchów już do 2020 roku. A jednak to się nie udało – zauważyła podczas rozmowy z wiceprzewodniczącym PO dziennikarka TOK FM. – Ale to jest nieprawda – odpowiedział Trzaskowski. Dodał, że jasno deklarował iż zlikwiduje kopciuchy do „końca kadencji”.

W odpowiedzi Patryk Jaki pokazał nagranie, na którym Trzaskowski wyraźnie mówił o 2020 roku. „Kolejny raz złapany na kłamstwie” - skomentował w sieci Jaki. „Tym razem w sprawie smogu. Dziś twierdzi, że nie obiecywał likwidacji kopciuchów do 2020. Niestety dla niego znalazł się film” - dodał europoseł Zjednoczonej Prawicy.

„Rafał, nie kłam” – apelują politycy i działacze partii rządzącej, ale zaznaczają, że nie szykują pozwów w tej sprawie. – Tym bardziej, że po ostatnim orzeczeniu, nie spodziewamy się niczego sprawiedliwego – mówi portalowi tvp.info Krzysztof Sobolewski z PiS.

Narodowcy odpowiadają na umizgi Trzaskowskiego. „Nasłałby na nas Antifę”

Rafał Trzaskowski i Borys Budka zmieniają front ws. narodowców. – To, co robi teraz nagle Platforma Obywatelska, to polityczne oszustwo – komentuje...

zobacz więcej

Polityk przypomina, że Trzaskowski twierdził, iż w Polsce pracę straciło ostatnio milion osób. Chociaż okazało się to nieprawdą, a liczba nowych bezrobotnych była 10-krotnie niższa, sąd oddalił pozew w tej sprawie.

Przypomnijmy, że z tematem ekologii polityk Platformy Obywatelskiej wyraźnie jest na bakier. W kampanii sprzed dwóch lat obiecywał, że „Warszawa dokończy porządkowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi”.

Na warszawskim Targówku miała powstać jedna z najnowocześniejszych spalarni śmieci w Europie. „Rozbudowana spalarnia na Targówku, która według pierwotnych planów miała zostać uruchomiona w 2015 r., na pewno już więc nie ruszy przed 2024 r.” – czytamy na portalu trzaskowskiwatch.pl.

Polityk nie dotrzymał też obietnicy zasadzenia miliona drzew. W ramach Warszawskiego Planu dla Klimatu, Lasy Miejskie-Warszawa w tym roku otrzymały ponad 50 ha terenów, gdzie w ciągu 3-4 lat pojawi się 310 tys. drzew. Do miliona jest więc jeszcze długa droga.

Stolica to łakomy kąsek dla deweloperów. Nikogo nie dziwi, że dookoła powstają nowe bloki, a Warszawa się rozrasta. Niedawno przekazanie wielkiego terenu między Jeziorkiem Czerniakowskim a Trasą Siekierkowską w ręce biznesmenów wywołało jednak burzę. Apele ekologów o tym, że zielone tereny łąk i lasów były dotąd siedliskiem wielu gatunków zwierząt, na nic się zdały. Mimo zapewnień Rafała Trzaskowskiego z kampanii wyborczej o budowaniu zielonej stolicy, przyroda z każdym kolejnym miesiącem znika.

źródło:
Zobacz więcej