Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Tajemniczy drapieżny dinozaur z Australii. Nowe odkrycie naukowców

Dinozaury mogły mierzyć do trzech metrów wysokości w kłębie i 10 m długości (fot. University of Queensland)

Ślady stóp odciśnięte miliony lat temu świadczą, że w Australii zamieszkiwał nieznany gatunek dużego drapieżnego dinozaura – piszą naukowcy na łamach periodyku „Historical Biology”.

Naukowcy odkryli nowy szczep grypy

Chińscy naukowcy zidentyfikowali nowy szczep grypy. Jest on przenoszony przez świnie, ale może zarażać również ludzi. Badacze nie wykluczają, że...

zobacz więcej

Ameryka Północna może się poszczycić dużym drapieżnym tyranozaurem, Ameryka Południowa – gigantozaurem, Afryka zaś – spinozaurem. Australię również zamieszkiwał przed wieloma milionami lat duży drapieżny dinozaur – dowodzą naukowcy z University of Queensland, pracujący pod kierunkiem Anthony'ego Romilio.

Znaleziskiem nie były jednak skamieniałe kości, ale ślady łap. Naukowcy analizowali odciski łap datowane na 165-151 mln lat, czyli drugą połowę okresu jurajskiego. Natrafiono na nie wiele lat temu w południowej części stanu Queensland, nie doczekały się jednak zadowalającej naukowej interpretacji.

„Zawsze zastanawialiśmy się, gdzie w Australii żyły duże dinozaury mięsożerne” – opisuje Romilio. „Jak sądzę, znaleźliśmy je właśnie tutaj, w Queensland. Dinozaury wędrowały w tym rejonie Australii w czasach, kiedy porośnięty był bagiennym lasem.”

Ślady mierzą 50-60 cm długości, a niektóre nawet 80 cm. Badacze oceniają, że dinozaury mogły mierzyć do trzech metrów wysokości w kłębie i 10 m długości. Były zatem niewiele mniejsze od przeciętnego tyranozaura, żyły jednak kilkadziesiąt milionów lat wcześniej.

W Australii zamieszkiwały prawdopodobnie drapieżniki z grupy karnozaurów, do których zaliczały się m.in. allozaury. W tym czasie należały one prawdopodobnie do największych drapieżnych dinozaurów na Ziemi.

źródło:

Zobacz więcej