Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Müller: Wyborca Bosaka czy Hołowni musi zdecydować: współpraca albo kłótnie

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Wyborca, który głosował na Krzysztofa Bosaka czy Szymona Hołownię, musi zadać sobie pytanie przed drugą turą wyborów, czy woli wybrać element współpracy, czy raczej kłótni pomiędzy prezydentem a rządem – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Kogo poprą kandydaci z końca stawki? Są deklaracje

Kandydaci na prezydenta, którzy uzyskali mniej niż 0,3 proc. głosów, będą prowadzić konsultacje ws. przekazania poparcia dla prezydenta Andrzeja...

zobacz więcej

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski. Według danych PKW ze wszystkich obwodów głosowania Andrzej Duda uzyskał w pierwszek turze 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 30,46 proc.

– To oznacza, że prezydent Andrzej Duda uzyskał najlepszy wynik w pierwszej turze wyborów od 20 lat. Z drugiej strony Rafał Trzaskowski uzyskał najgorszy wynik z kandydatów PO – skomentował Müller w Polsat News.

Pytany, co to oznacza w kontekście drugiej tury wyborów, rzecznik rządu zwrócił uwagę, że prezydentowi brakuje nieco ponad 6,5 pkt proc. poparcia, z kolei Trzaskowski musi zdobyć niemal 20 pkt proc. – Dla nas istotne jest to, aby przekonać tych wyborców, którzy są niezdecydowani – wskazał.

Müller odnosząc się pozyskiwania wyborców w elektoracie Krzysztofa Bosaka oraz Szymona Hołowni, powiedział, że fakty są takie, iż w tej chwili mamy dwóch kandydatów.

– Wyborca, który głosował na Krzysztofa Bosaka czy Szymona Hołownię musi zadać sobie pytanie, czy woli wybrać faktycznie ten element współpracy w ramach rządu, czy raczej kłótni między prezydentem a rządem — mówił zwracając uwagę, że przez następne 3,5 roku to PiS będzie sprawowało rządy.

PKW podało oficjalne wyniki głosowania ze wszystkich komisji wyborczych

Na Andrzeja Dudę głosowało 43,50 procent wyborców, na Rafała Trzaskowskiego 30,46 proc., a na Szymona Hołownię – 13,87 proc. – poinformowała...

zobacz więcej

– Za dwa tygodnie wyborcy mogą wybrać, czy prezydent i rząd będą współpracowali w tym trudnym okresie gospodarczym, czy jednak to będzie ciągła konfrontacja – dodał w dalszej części rozmowy.

Na uwagę, że wyborcy Konfederacji będą musieli zadać sobie pytanie, który z tych dwóch kandydatów będzie bardziej wolnorynkowy, rzecznik rządu podkreślił, że rząd PiS na każdym polu, jeśli chodzi efekty gospodarcze, wypada lepiej niż rząd PO.

Wskazał tu, że rząd PiS obniżył podatek PIT z 18 na 17 proc. oraz „wyzerowało” podatek dla osób do 26 roku życia. „CIT również został zmniejszony” – dodał.

Dopytywany o kwotę wolną od podatku Müller stwierdził, że „efektywnie, jeśli chodzi o zmniejszenie wysokości podatków, to te działania w niektórych grupach społecznych dało lepszy efekt”. Zwracał też uwagę na świadczenia trafiające do obywateli, jak 500 Plus.

Müller pytany był też o sprawę niedziałającej w poniedziałek strony internetowej systemu elektronicznej rejestracji wyborców z zagranicy. – Dzisiaj MSZ przedstawi informację w tym zakresie. Przed chwilą rzeczniczkę MSZ o to poprosiłem, aby takie wyjaśnienie się pojawiło i ta informacja stosowna dzisiaj się pojawi na stronie MSZ – zapowiedział.

źródło:

Zobacz więcej