RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy odkryli nowy szczep grypy

Badacze nie wykluczają, że nowy wirus może wywołać kolejną pandemię (fot. BSIP/UIG Via Getty Images)

Chińscy naukowcy zidentyfikowali nowy szczep grypy. Jest on przenoszony przez świnie, ale może zarażać również ludzi. Badacze nie wykluczają, że może wywołać kolejną pandemię.

Prace Polaków mogą pomóc w powstaniu szczepionki przeciw COVID-19

Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat, trudno to zmieścić w roku czy dwóch – mówi wirusolog, dr hab. Ewelina...

zobacz więcej

Badacze obawiają się, że nowy wirus może dalej się mutować,co w konsekwencji może doprowadzić do łatwiejszego rozprzestrzeniania się między ludźmi.

Jak podaje BBC nowy wirus ma „wszystkie cechy”, które mogą przyczynić się do łatwego zakażenia, dlatego nowy szczep wymaga ścisłego monitorowania przez naukowców.

Wirus jest nowy, dlatego też ludzie mogą mieć niewielką lub żadną odporność na niego – zaznaczają naukowcy.

W czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences badacze zaznaczyli, że należy szybko wdrożyć środki zwalczania wirusa u świń oraz ścisłe monitorowanie pracowników przemysłu trzody chlewnej.

Nowy szczep grypy, który został zidentyfikowany w Chinach. Jest on podobny do świńskiej grypy z 2009 roku.

Do tej pory nowy wirus nie stanowił dużego zagrożenia, ale profesor Kin-Chow Chang z Uniwersytetu Nottingham w Wielkiej Brytanii i jego współpracownicy zaznaczają, że należy na niego uważać.

„W tej chwili jesteśmy rozproszeni koronawirusem i słusznie. Ale nie możemy stracić z oczu potencjalnie niebezpiecznych nowych wirusów” – powiedział cytowany przez BBC prof. Kin-Chow Chang.

źródło:
Zobacz więcej