RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podkarpacie za Dudą. Mimo tragicznych ulew wysoka frekwencja

W niedzielę frekwencja na Podkarpaciu wyniosła 63,37 proc. (fot. PAP/Adam Warzawa)
W niedzielę frekwencja na Podkarpaciu wyniosła 63,37 proc. (fot. PAP/Adam Warzawa)

Prezydent Andrzej Duda wygrał na Podkarpaciu pierwszą turę wyborów prezydenckich, uzyskując 60,69 proc. To więcej niż pięć lat temu, kiedy zdobył 50,09 proc. W niedzielę frekwencja na Podkarpaciu wyniosła 63,37 proc.; pięć lat temu było to 49,54 proc.

PKW podało oficjalne wyniki głosowania ze wszystkich komisji wyborczych

Na Andrzeja Dudę głosowało 43,50 procent wyborców, na Rafała Trzaskowskiego 30,46 proc., a na Szymona Hołownię – 13,87 proc. – poinformowała...

zobacz więcej

Drugi w niedzielnych wyborach kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał na Podkarpaciu mniejsze poparcie niż ubiegający się w 2015 r. o reelekcję ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Na Trzaskowskiego w pierwszej turze głosowało 16,23 proc., Komorowski pięć lat temu zdobył 20,42 proc. głosów.

Trzecie miejsce w regionie zajął Szymon Hołownia z wynikiem 9,46 proc. Było to zdecydowanie mniej niż w 2015 roku zdobył także trzeci Paweł Kukiz, który cieszył się poparciem 20,02 proc.

Słabsze wyniki niż pięć lat temu w tegorocznych wyborach uzyskali też kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Lewicy.

Najwyższe poparcie Andrzej Duda zdobył w gminie Jeżowe koło Niska. W niedziele głosowało tam niego 81,18 proc. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zajął czwarte miejsce z wynikiem 3,54 proc.

Pięć lat temu w pierwszej turze wyborów prezydenckich na całym Podkarpaciu wygrał Andrzej Duda, uzyskując 50,09 proc. głosów, przed Bronisławem Komorowskim, który zdobył 20,42 proc. Frekwencja wyniosła wtedy 49,54 proc.

Tegoroczne wybory poprzedziły intensywne opady deszczy. W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja była w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i w przemyskim. Ewakuowano około 400 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie.

Z kolei dzień później nawałnice nawiedziły m.in. powiaty brzozowski i jasielski. W sobotę jej skutki były podobne. Jednak w większości powiatów dotkniętych powodzią frekwencja wyborcza w niedzielnych wyborach prezydenckich była wyższa niż średnia w regionie. Najwyższą zanotowano w pow. rzeszowskim – 68,90 proc., najniższą w pow. przemyskim – 59,76 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej