RAPORT

Pogarda

Prezydent Kosowa podejrzewany o zbrodnie wojenne

Prezydent Kosowa Hashim Thaci był dowódcą Armii Wyzwolenia Kosowa (fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ)
Prezydent Kosowa Hashim Thaci był dowódcą Armii Wyzwolenia Kosowa (fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Kosowa Hashim Thaci zadeklarował, że „natychmiast” ustąpi, jeśli zarzuty dotyczące zbrodni wojennych podczas konfliktu z Serbią zostaną mu formalnie postawione przez Specjalną Izbę Sądową Kosowa. Thaci brał udział w walkach z Serbami.

Kosowo: Szef MSZ zapowiada, że nie wpuści do kraju serbskiej premier

Szef kosowskiej dyplomacji Behgjet Pacolli zapowiedział w czwartek, że premier Serbii Ana Brnabić nie zostanie wpuszczona do Kosowa z powodu...

zobacz więcej

– Jeśli zarzuty zostaną potwierdzone, natychmiast złożę rezygnację z funkcji prezydenta i stawię czoła oskarżeniu – oświadczył Thaci w odezwie do narodu w Prisztinie.

Specjalna Izba Sądowa w Kosowa z siedzibą w Hadze oskarżyła Thaciego o zbrodnie wojenne podczas konfliktu z Serbią, w tym o zabójstwa popełnione na Serbach i Romach przez albańską partyzantkę.

52-letni obecnie Thaci był dowódcą Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) w czasie konfliktu z siłami serbskimi w latach 1998-99; zaprzecza udziałowi w jakichkolwiek zbrodniach wojennych.

W konflikcie z Serbią zginęło 13 tys. osób, w większości Albańczyków. Zakończył się on atakami bombowymi NATO prowadzonymi pod dowództwem USA, co zmusiło siły serbskie do wycofania się z Kosowa, wówczas jeszcze serbskiej prowincji.

Utworzona w 2015 r. Specjalna Izba Sądowa Kosowa (Kosovo Specialist Chambers) jest specjalnym sądem, finansowanym przez Unię Europejską i złożonym z sędziów międzynarodowych, ale będącym organem kosowskiego wymiaru sprawiedliwości. Ma jurysdykcję w sprawach zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i innych przestępstw, których dopuszczono się między 1 stycznia 1998 r. a 31 grudnia 2000 r., w czasie wojny w Kosowie i wkrótce po niej, głównie na Serbach, Romach i Albańczykach przeciwnych UCK.

W poniedziałek do Prisztiny udał się niespodziewanie premier Albanii Edi Rama, aby wesprzeć Thaciego. Oskarżenie pod jego adresem o zbrodnie wojenne określił jako „haniebną plamę XXI wieku na międzynarodowym wymiarze sprawiedliwości”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej