Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Wenezuelski dyktator wydalił z kraju przewodniczącą delegacji UE

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro (fot. PAP/EPA/Miraflores Palace Press Office HANDOUT)

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro wydalił z kraju przewodniczącą delegacji Unii Europejskiej Isabel Brilhante Pedrosę. – To jest nasza odpowiedź na objęcie sankcjami przez Unię Europejską 11 wenezuelskich polityków i parlamentarzystów – oświadczył.

Psy wojny kontra Maduro

Wenezuela pogrąża się w chaosie. Katastrofalny kryzys gospodarczy i konstytucyjny, dwuwładza, hiperinflacja, sankcje, lewicowa dyktatura – kraj...

zobacz więcej

– Postanowiłem dać przedstawicielce Unii Europejskiej 72 godziny na opuszczenie Wenezueli, zażądałem też od Unii okazania szacunku naszemu krajowi. Wystarczy już europejskiego kolonializmu i prześladowania naszego kraju – powiedział Maduro.

W poniedziałek Unia Europejska poinformowała o objęciu sankcjami 11 urzędników państwowych i parlamentarzystów Wenezueli za ich działania podejmowane przeciwko wenezuelskiej opozycji oraz uznanie przez Parlament Europejski i ponad 50 państw za pełniącego obowiązki prezydenta Wenezueli Juana Guaido, przewodniczącego parlamentu.

Sankcje obejmują zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożenie kont bankowych w europejskich bankach.

Wenezuela od półtora roku pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, odkąd w styczniu 2019 r. Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął nową kadencję jako prezydent kraju, a przewodniczący parlamentu i przywódca krajowej opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Rząd Maduro wspierają między innymi Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja.

źródło:

Zobacz więcej