Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Nieprawdziwa teza”. MSZ prostuje artykuł portalu Wyborcza.pl

Artykuł dotyczyl pakietów wyborczych (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

W związku z artykułem redaktora Bartosza Wielińskiego „Polonia bez pakietów wyborczych na czas”, który został opublikowany na portalu Wyborcza.pl czerwca informujemy, że nieprawdziwa jest zawarta w nim teza, jakoby pod presją brytyjskiej Polonii wydłużono czas odbierania kopert zwrotnych do zakończenia głosowania w niedzielę w lokalach komisji wyborczych w Wielkiej Brytanii – oświadczyło MSZ.

Prezydent Duda wygrywa w Chicago i Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda wygrał pierwszą turę polskich wyborów prezydenckich w okręgu konsularnym w Chicago i Nowym Jorku. W Houston zwyciężył Rafał...

zobacz więcej

Resort wskazał również, że nieprawdziwe są informacje podane przez portal jakoby konsulaty w Anglii wysyłały pakiety, korzystając z najtańszych ofert poczty. „Informujemy, że placówki dyplomatyczne, zwłaszcza w krajach, w których zgłosiła się największa liczba wyborców, w tym w Anglii, podjęły kontakt z operatorami pocztowymi w celu usprawnienia procesu wysyłki pakietów wyborczych” – wskazano.

„W wielu krajach, dzięki interwencji placówek dyplomatycznych operatorzy pocztowi zwiększyli częstotliwość odbierania pakietów wyborczych wysyłanych wyborcom jak i doręczania kopert zwrotnych do urzędów. Głównym kryterium wyboru operatora pocztowego była rękojmia należytego wykonania usługi przesyłki nierejestrowanej, a nie – jak podaje autor artykułu – cena” – podkreślono.

W komunikacie wskazano również, że sugerowanie, iż wyborcy mieszkający za granicą nie mogli wziąć udziału w wyborach, bo nie dostali na czas kart do głosowania „jest jawnym wprowadzaniem czytelników w błąd”. W ostatnich dniach polskie służby konsularne na bieżąco rozpatrywały wnioski związane z niedostarczeniem pakietów wyborczych, pozostając w kontakcie z polskimi obywatelami. Każde zgłoszenie było przyjęte i indywidualnie rozpatrzone – zapewniono.

„Przytoczone przykłady reklamacji, jak też błędy, o których pisze redaktor Bartosz Wieliński, są nielicznymi przypadkami wynikającymi z przyczyn niezawinionych przez MSZ. Sposób, w jaki zostały one zaprezentowane, błędnie sugeruje odbiorcom artykułu, jakoby skala tego problemu była znacznie większa niż w rzeczywistości” – napisano w oświadczeniu.

„Mamy nadzieję, że redakcja portalu wyborcza.pl w przyszłości, przygotowując artykuły, będzie rzetelniej informowała swoich czytelników o działaniach realizowanych przez resort, a tym samym zgodnie z etyką dziennikarską wykorzystywała materiały przekazywane przez ministerstwo. Prosimy o sprostowanie nieprawdziwych i niepełnych informacji” – zaapelowano.

źródło:

Zobacz więcej