RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po ulewach zrzucono ścieki do Wisły. Są zgłoszenia od mieszkańców

Zrzut ścieków do Wisły jest możliwy w wyjątkowych sytuacjach (fot.  PAP/Marcin Obara, zdjęcie ilustracyjne)
Zrzut ścieków do Wisły jest możliwy w wyjątkowych sytuacjach (fot. PAP/Marcin Obara, zdjęcie ilustracyjne)

Nad Warszawą w poniedziałek przeszła burza. Towarzyszyły jej ulewne deszcze. Jak poinformował nas wieczorem rzecznik Wód Polskich, otrzymano zgłoszenia od mieszkańców o zrzucie ścieków do Wisły, co może mieć związek z obfitymi opadami. Zgodnie z obowiązującym pozwoleniem, ścieki komunalne można zrzucać kilka razy w roku w wyjątkowych sytuacjach. W mieście nie zawsze stosowano się do tych nakazów.

Prezes Wód Polskich: Po ulewach w Warszawie ścieki komunalne zrzucono do Wisły

Po gwałtownych burzach i ulewach w Warszawie ścieki komunalne zostały zrzucone do Wisły – poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Jak...

zobacz więcej

– Był intensywny opad w Warszawie, dlatego też wody opadowe połączyły się ze ściekami i to teraz płynie do Wisły. Jest to spowodowane oczywiście burzą. Mamy informację od okolicznych mieszkańców, że taki odpływ jest w tym momencie prowadzony – powiedział portalowi tvp.info rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.

Jak wyjaśnia, pozwolenie wodno-prawne zezwala w ciągu roku na dziesięciokrotne odprowadzanie wód burzowych pomieszanych ze ściekami.

– Po prostu te rury, które idą pod Wisłą, nie są w stanie odprowadzić takiej ilości wody – mówi Kieruzel. Jak dodaje, jest to sytuacja, która w tym roku ma miejsce po raz kolejny, natomiast w poprzednich latach dokonywano więcej niż 10 zrzutów.

Do ostatniego zrzutu do Wisły doszło w Warszawie po ulewach, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu.

źródło:
Zobacz więcej