Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Komorowski lepszy od Trzaskowskiego. Poseł KO: Był urzędującym prezydentem [WIDEO]

Kandydat KO na prezydenta zdobył w I turze wyborów prezydenckich 30,34 proc. głosów. 5 lat temu Bronisław Komorowski 33,77 proc. Czy można zatem mówić o sukcesie prezydenta Warszawy? – Komorowski był w innej sytuacji, ponieważ był urzędującym prezydentem, natomiast Rafał Trzaskowski jest kandydującym na urząd prezydenta. Jeżeli popatrzymy, jak kształtowały się sondaże, w jakim kierunku one szły, to ten wynik 30-procentowy jest bardzo dobrym wynikiem – powiedział portalowi tvp.info poseł KO Mirosław Suchoń.

„Trzaskowski z najsłabszym wynikiem ze wszystkich kandydatów w historii PO”

Prezydent Andrzej Duda zdobył o ponad 2,5 mln głosów więcej niż główny konkurent, z którym zmierzy się w drugiej turze. Zdobył o blisko 3,3 mln...

zobacz więcej

– Wynik, który uzyskał Rafał Trzaskowski, jest wynikiem słabym, najsłabszym od roku 2005, jeśli chodzi o pierwszą turę wyborów prezydenckich po stronie Platformy Obywatelskiej. Bez wątpienia jest to efekt fatalnej kampanii wyborczej, którą prowadził Trzaskowski, uciekając się do kłamstw, półprawd, konfabulacji, jak i przyjęcie bardzo ostrego kursu wobec Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy, co bez wątpienia było decyzją Borysa Budki – skomentował narrację opozycji i sympatyzujących z nią mediów poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

W 2005 roku ówczesny kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Donald Tusk zdobył w I turze 36,33 proc. głosów. Pięć lat później Bronisław Komorowski uzyskał aż 41,54 proc. głosów, a w 2015 roku 33,77 proc. Frekwencja wyniosła wówczas 48,96 proc., podczas gdy wczoraj 64,4 proc.

– Pamiętajmy o tym, że Rafał Trzaskowski stał się kandydatem na prezydenta w okolicach 10 maja, więc było trochę mało czasu, żeby ta kampania dotarła pod strzechy, czyli żeby Rafał Trzaskowski dotarł do tylu miejsc, w ilu był Bronisław Komorowski na progu wyborów 2015 roku – tłumaczył poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.

„Trzaskowski mówi o złodziejstwie, a sam był w rządzie, przy którym kradziono 50 mld z VAT”

Rafał Trzaskowski mówi o złodziejstwie, a sam był w rządzie, przy którym kradziono 50 mld zł podatku VAT – przekonywał prezydent Andrzej Duda...

zobacz więcej

Kolejni liderzy PO, Grzegorz Schetyna i Borys Budka zapowiadali nową jakość. Mimo stale rosnącej frekwencji w poszczególnych wyborach, trudno jednak mówić o poprawie kondycji opozycji. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku PO i Nowoczesna uzyskały wspólnie blisko 32 proc. głosów (frekwencja 50,91 proc.), cztery lata później 27 proc. (frekwencja 61,74 proc.).

Czy strategia „totalnej opozycji” działa? Bronisław Komorowski miał lepszy wynik w I turze od Rafała Trzaskowskiego. – Nie podzielam pana zdania, że mamy do czynienia ze strategią totalnej opozycji. To, że opozycja ma inny pogląd na to, co robią rządzący, to jest rzecz naturalna i można powiedzieć prawo opozycji do prezentowania innej wizji niż rządzący – odpowiedział Poncyljusz.

– 13-procentowa różnica na korzyść prezydenta Dudy jednak nie pokazuje tej wielkiej mobilizacji i wielkich nadziei, które niektórzy przedstawiciele obozu opozycyjnego upatrywali w Rafale Trzaskowskim. Z tej perspektywy jest to porażka, bo ten dystans, ta odległość jest moim zdaniem nie do nadrobienia w drugiej turze – ocenił poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Kilku mieszkańców przyszło na spotkanie z Trzaskowskim. Kandydat nie przyjechał

Kandydat PO w poniedziałek nad ranem miał odwiedzić mieszkańców Bodzanowa. Kilku z nich odpowiedziało na zaproszenie i przyszło – około 10 osób....

zobacz więcej

– Przyciąganie tych atomów, mniejszych środowisk jak Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska i jakieś mniejsze elektrony, które przyczepiły się do PO, nie daje efektu zwiększenia skali, wręcz przeciwnie. To jest taka negacja wszystkiego, co robi PiS. Tam nie ma żadnego pozytywnego przekazu, żadnego punktu, który byłby ciekawy i istotny dla wyborców. Sam fakt pokazania w piątek, tuż przed ciszą wyborczą programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego jest kompromitujący. Takie rzeczy, jak program kandydata bytu politycznego, powinien być znany od pierwszego dnia jego startu w wyborach, nawet jeszcze przed oficjalną rejestracją – dodał Rzymkowski.

Trzaskowski wygrał tylko w trzech województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Dlaczego, mimo mobilizacji, nie widać znaczącej poprawy kondycji największej partii opozycyjnej? – Nie wiem, może z braku oferty programowej. Może oni są zajęci przede wszystkim cementowaniem mocnego anty-PiS-owskiego elektoratu, a nie sięganiem po nowy. Może to jest przyczyna. Może ten mocny skręt w lewo, który jest widoczny i troszeczkę odpuszczenie centrum – stwierdził rzecznik PSL Miłosz Motyka.

– Ten spadek poparcia o parę procent w przypadku wyborów prezydenckich i kilka, już więcej w wyborach parlamentarnych potwierdza tezę, że PO nie przedstawiła siebie jako alternatywy dla PiS-u. Ludzie głosują na Platformę, ale z coraz mniejszą wiarą, że ona kiedykolwiek jakiekolwiek wybory wygra. Niezwykły wynik Hołowni, choć gorszy o 7 procent niż Kukiza, wynika z tego, że on przyciągnął część wyborców bardzo zawiedzionych polityką Platformy – argumentował eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej