RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duda odbił Konin Trzaskowskiemu. „Fenomenalny kontakt z ludźmi”

Andrzej Duda w Koninie zdobył najwięcej głosów – 41,46 proc. (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Andrzej Duda w Koninie zdobył najwięcej głosów – 41,46 proc. (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Andrzej Duda odebrał Konin kandydatowi KO na prezydenta. W 2015 roku większość konińskich wyborców poparła Bronisława Komorowskiego. Jednak w tym roku podczas I tury kandydat Prawa i Sprawiedliwości uzyskał tam 41,46 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 34,20 proc. Były wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uważa, że wpływ na wysoki wynik miały bezpośrednie spotkania z wyborcami.

Andrzej Duda w I turze dostał o ponad 3 mln więcej głosów niż pięć lat temu

Ponad 3 mln głosów więcej zyskał w I turze prezydent Andrzej Duda w porównaniu do jego wyniku z I tury wyborów prezydenckich z 2015 r. Z kolei...

zobacz więcej

– Ja widziałem we wszystkich tych miejscach, mówiąc najbardziej oględnie entuzjazm, co najmniej entuzjazm na widok pana prezydenta. Myślę, że to jest ta cecha, która w sposób fundamentalny odróżnia prezydenta od pozostałych kandydatów, z całym szacunkiem dla pozostałych – powiedział w Radiu Poznań Zbigniew Hoffmann.

– Ten taki fenomenalny kontakt z ludźmi to myślę, że tego się nie można nauczyć, to trzeba po prostu mieć w sobie – ocenił.

Jednak w stolicy Wielkopolski większość mieszkańców poparła Rafała Trzaskowskiego. Hoffmann uważa, że to właśnie spotkania bezpośrednie mogą pomóc Andrzejowi Dudzie na zdobycie głosów w tym mieście. – To praca trudna ale wykonalna, powoli kropla drąży skałę – podsumowuje.

Koniński poseł PiS Witold Czarnecki uważa, że w cały kraju większe uznanie zyskuje Andrzej Duda. – Spodziewam się wyniku 52 proc. do 48 proc. – powiedział poseł. Przyznał jednak, że wybory nie są jeszcze rozstrzygnięte.

Andrzej Duda: Załatwiam sprawy polskie, bo serce mam polskie

Wszystko to co polskie warto wspierać i robimy to. (…) Dla mnie polskie interesy są absolutnie na pierwszym miejscu. Ja załatwiam sprawy polskie,...

zobacz więcej

Jak zauważył, „zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w Poznaniu jest potężne”. Dodał jednak, że w niektórych częściach województwa mieszkańcy w większości poparli Andrzeja Dudę.

– Honor Wielkopolski ratuje wschodnia Wielkopolska, którą nazywam naszym Podkarpaciem, czyli powiaty: kolski, koniński, kaliski, turecki i bardzo dobre wyniki otrzymujemy też zawsze w powiecie słupeckim. Wschodnia Wielkopolska, część, która była pod zaborem rosyjskim, powoduje, że przechylamy szalę zwycięstwa na swoją stronę – powiedział Witold Czarnecki.

Oceniając tegoroczne wyniki, poseł PiS-u Krzysztof Czarnecki stwierdził, że dawny elektorat PSL-u wybrał tym razem prawicę. Jak wskazują na to wstępne analizy wyników, Andrzej Duda zwyciężył w wielkopolskich powiatach i gminach, natomiast Rafał Trzaskowski w dużych miastach.

– Wynik Andrzeja Dudy jest świetny, jak widać zagłosowali na niego również rolnicy, wcześniej kojarzeni z partią ludowców – wskazał Czarnecki.

– Dzisiaj ten elektorat głosuje na Prawo i Sprawiedliwość. To jest na pewno wynik pewnych transferów i programów społecznych, pieniądze w ramach 500 Plus przekazano przecież też do rodzin, które mieszkają w mniejszych miejscowościach. Rząd zadbał też o rolników, i bez problemów wypłacił odszkodowania w związku z klęską żywiołową – powiedział poznańskiej rozgłośni radiowej Krzysztof Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej