Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Andrzej Duda w I turze dostał o ponad 3 mln więcej głosów niż pięć lat temu

W I turze zagłosowało więcej obywateli niż pięć lat temu (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Ponad 3 mln głosów więcej zyskał w I turze prezydent Andrzej Duda w porównaniu do jego wyniku z I tury wyborów prezydenckich z 2015 r. Z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał o ponad 814 tys. głosów więcej niż ówczesny prezydent Bronisław Komorowski, który z Dudą mierzył się 5 lat temu.

Tłumy na spotkaniu z prezydentem. „Toruń, Polska jest z panem”

Po pierwszej turze wyborów kandydaci na prezydenta nie zwalniają tempa. Andrzej Duda wybrał się do Torunia, by spotkać się z wyborcami. – Jesteśmy...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zmiany w wielkości elektoratów pokazują już dane Państwowej Komisji Wyborczej z 99,77 proc. obwodów głosowania w kraju. Zgodnie z nimi, na ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę zagłosowało 8 412 183 osób. Pięć lat temu kandydat PiS w I turze zdobył poparcie 5 179 092 wyborców. Już niepełne wyniki z niedzieli dają zatem Dudzie wzrost o ponad 3 mln 233 tys. głosów.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otrzymał w niedzielnym głosowaniu większe poparcie niż przed pięcioma laty uzyskał (w I turze) ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Według ostatnich danych PKW na Trzaskowskiego zagłosowało 5 845 164 obywateli. To o 814 104 więcej niż na ubiegającego się w 2015 r. o reelekcję Komorowskiego, który w I turze dostał 5 031 060 głosów.

Do wejścia do II tury mniej zabrakło w 2015 r. Pawłowi Kukizowi niż obecnie Szymonowi Hołowni. Kukiz I turę zamknął pięć lat temu z poparciem 3 mln 99 tys. wyborców, co dało mu trzecie miejsce. Hołowni, także trzeciemu, przypadło z kolei 2 mln 668 tys. zliczonych dotąd głosów.

W tym roku na czwartym miejscu uplasował się kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, który według zebranych do tej pory danych otrzymał ponad 1,3 mln głosów. Pięć lat temu czwarty był Janusz Korwin-Mikke, dziś wspierający Bosaka. Jego wynik był jednak znacznie słabszy - dostał nieco ponad 486 tysięcy głosów.

Nowe dane PKW. Oficjalne wyniki z prawie wszystkich komisji wyborczych

Na Andrzeja Dudę głosowało 43,67 procent wyborców, na Rafała Trzaskowskiego 30,34 proc. A na Szymona Hołownię – 13,85 proc. – poinformowała...

zobacz więcej

Kolejne miejsca zarówno w tych wyborach, jak i poprzednich przypadły lewicy i ludowcom. W 2015 roku kandydatką Sojuszu Lewicy Demokratycznej była Magdalena Ogórek, obecnie dziennikarka w TVP Info.

W wyborach poparło ją ponad 350 tys. wyborców. Tegoroczny kandydat Lewicy, europoseł Robert Biedroń otrzymał więcej głosów, bo ponad 425 tysięcy (według niepełnych danych).

W 2015 roku jako kandydat ludowców startował wiceprezes PSL, europoseł Adam Jarubas, i otrzymał blisko 240 tys. głosów. Lepiej wypadł startujący w tym roku lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który do tej pory zanotował poparcie od 457 092 wyborców.

W niedzielę do lokali wyborczych, aby oddać głos w I turze wyborów prezydenckich, udało się więcej obywateli niż pięć lat temu. W 2015 roku oddano 14 mln 898 tys. 934 głosy. W tym roku dotychczasowe niepełne wyniki mówią o 19 mln 262 tys. 568 głosach.

źródło:

Zobacz więcej