RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Budownictwo przechodzi COVID-19 łagodnie”. Rząd szykuje ustawy wspierające mieszkalnictwo

Minister podkreśliła, że dane gospodarcze po pierwszych dwóch kwartałach „nie są pesymistyczne” i możemy mówić o „stanie umiarkowanego optymizmu” (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Budownictwo przechodzi chorobę COVID-19 bardzo łagodnie – powiedziała w Krakowie wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreślając, że budownictwo napędza polską gospodarkę, zapowiedziała m.in. ustawy, które mają służyć dalszemu wzrostowi tego sektora.

COVID-19 zaatakował bankomaty

Pojawiają się limity jednorazowych wypłat. Żeby ograniczyć koszty, nad reglamentacją dla obcych klientów zastanawia się PKO BP – podaje „Puls...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Wiemy, że branża budowlana, w tym budownictwo mieszkaniowe przez ostatnie cztery, pięć lat – to wzrost z roku na rok. W zakresie budownictwa mieszkaniowego ubiegły rok był rekordowy – osiągnęliśmy poziom ponad 200 tys. mieszkań oddanych, a w tym roku zapowiadało się bicie kolejnego rekordu – mówiła minister.

Jak podkreśliła, w związku z pandemią COVID-19 sytuacja jest trudniejsza, przedstawiciele branży budowlanej, w tym deweloperzy, również sygnalizują niepokój w związku z niepewnością Polaków o ich przyszłość, miejsca pracy. Jednak - zaznaczyła wicepremier - dane gospodarcze po pierwszych dwóch kwartałach „nie są pesymistyczne” i możemy mówić o „stanie umiarkowanego optymizmu”.

Liczba mieszkań sprzedanych po pierwszych dwóch kwartałach wynosi - według danych przywołanych przez minister – niemal 90 tys., a 800 tys. projektów jest w realizacji. – To kilkuprocentowy wzrost w tym roku w stosunku do porównywalnego okresu w roku ubiegłym – zauważyła.

Podkreślając ważną rolę budownictwa w rozwoju krajowej gospodarki, poinformowała, że rząd przygotował projekty ustaw, które mają służyć z jednej strony wzrostowi liczby mieszkań w sektorze budownictwa społecznego, z drugiej strony wesprzeć także mocno rynek komercyjny. – Mam nadzieję, że jeszcze w lipcu będziemy mogli prezentować oba projekty nie tylko na posiedzeniach rządu, ale także w Sejmie – powiedziała.

Zaznaczyła także, że w tym roku Polska będzie implementować europejską dyrektywę o efektywności energetycznej budynków. – To oznacza, że będziemy musieli podnieść stan budownictwa mieszkaniowego, które już dzisiaj mamy; a także nowe standardy, w jakich będą powstawać nowe budynki - będą wymagające także dla inwestorów – mówiła.

źródło:

Zobacz więcej