RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda wygrywa pierwszą turę, Trzaskowski ma program, Hołownia podium

Duda wygrywa pierwszą turę, Trzaskowski ma program, Hołownia podium – pisze komentator (fot. PAP/Radek Pietruszka, Paweł Supernak, Leszek Szymański)

Za nami gorący tydzień, który mógł być ostatnim w kampanii wyborczej. Według sondaży exit poll czekają nas jeszcze dwa tygodnie politycznej walki – w drugiej turze zmierzą się ze sobą obecny prezydent RP Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Trzaskowskiemu zadano pytanie o ścieki. „To powoduje poważny problem?”

– Pan myśli naprawdę, że się ktoś na to nabierze? Że się nabierze na to, że jak jest burza i leci woda do Wisły, to że to powoduje jakiś poważny...

zobacz więcej

Poniedziałek. Sąd broni Trzaskowskiego

– Dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę – mówił Rafał Trzaskowski na wiecu przed tygodniem, a w rzeczywistości od kwietnia liczba bezrobotnych wzrosła o kilkadziesiąt tysięcy. Sztab wyborczy Andrzeja Dudy złożył w tej oczywistej sprawie pozew. W poniedziałek sąd uznał jednak, że Trzaskowski używając zwrotu „dzisiaj” nie miał na myśli ani chwili obecnej, ani sytuacji gospodarczej w czasie pandemii. A już na pewno nie został źle zrozumiany przez uczestników wiecu…

– Komitet kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy będzie się odwoływał od tego orzeczenia; kompletnie się z nim nie zgadzamy – oświadczył pełnomocnik sztabu prezydenta Krzysztof Sobolewski. – To orzeczenie kłóci się z elementarną logiką, której ja uczę studentów na pierwszym roku – mówił portalowi tvp.info prof. Waldemar Gontarski.

Takie wyroki sądów sprawiają, że politycy opozycji mogą praktycznie bezkarnie mówić to, co chcą, przeinaczając fakty, albo po prostu kłamiąc. „2 mld złotych idą na przebieranki, udawanki i prowokacje” – napisała w mediach społecznościowych posłanka KO i liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka.

Posłanka zarzuciła Telewizji Polskiej, że na wiec Rafała Trzaskowskiego wysłała mężczyznę, który, udając Amerykanina, w języku angielskim zadawał pytania kandydatowi KO. Sam Trzaskowski wyśmiał jego akcent i nie uwierzył, że ten jest Amerykaninem. W poniedziałek mężczyzna, nie mający żadnego związku z TVP, opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazał swój amerykański paszport i prosił, żeby go nie hejtować.

Trzaskowski: Z kontrkandydatami będę rozmawiał przede wszystkim o programie

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zapowiedział rozmowy ze swymi kontrkandydatami z pierwszej tury. Podkreślił przy tym, że kluczowy w tej...

zobacz więcej

Zachęcony wyrokiem sądu Rafał Trzaskowski opowiedział o swoich „sukcesach” w nowym, sfinansowanym przez m. st. Warszawę, spocie.

„Bezpłatne miejsca w miejskich żłobkach dla wszystkich dzieci to była jedna z najważniejszych obietnic mojego programu wyborczego w 2018 roku” – mówi Trzaskowski w spocie i zapewnia, że obietnicę tę spełnił.

To niestety nieprawda, o czym wiedzą rodzice mieszkający w stolicy, ale zapewne nie doszliby swoich racji w sądzie. Po wyborach samorządowych w 2018 r. warszawscy radni PiS uruchomili stronę „Trzaskowski Watch”, która ma za zadanie śledzić, które z przedwyborczych obietnic polityka PO zostały zrealizowane. Prezydent Warszawy spełnił dotąd tylko 7 proc. z nich.

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956. Tymczasem w Szamotułach w województwie wielkopolskim zniszczono kilkadziesiąt banerów Andrzeja Dudy, ubiegającego się o reelekcję prezydentury. Przyklejono na nich wizerunki prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ks. Tadeusza Rydzyka. Jak ocenia wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek, „wygląda to na przemyślaną, zorganizowaną akcję”.

Wtorek. Gdzie jest program?

Łódź jest dużym miastem, ale nawet tam można przypadkiem spotkać znajomego. Robert Biedroń trafił tam na Katarzynę Lubnauer, która chwaliła, że badania wskazują, że w drugiej turze wyborcy Biedronia poprą Trzaskowskiego.

– To wielki błąd, wielki błąd – stwierdził kandydat Lewicy, który zapowiedział, że nie zamierza prosić swoich wyborców o głosowanie na Rafała Trzaskowskiego, jeśli ten znajdzie się w drugiej turze.

Również Szymon Hołownia nie zamierza tego robić, chociaż składano mu propozycje w tej sprawie. „Były próby podchodów, ale niezwykle niezgrabne; nie prowadzimy żadnych rozmów i na pewno nie będę wstępował do Koalicji Obywatelskiej” – powiedział Hołownia.

„Trzaskowski z najsłabszym wynikiem ze wszystkich kandydatów w historii PO”

Prezydent Andrzej Duda zdobył o ponad 2,5 mln głosów więcej niż główny konkurent, z którym zmierzy się w drugiej turze. Zdobył o blisko 3,3 mln...

zobacz więcej

Nikt nic nie wie natomiast w kwestii programu Rafała Trzaskowskiego. Borys Budka mówił, że Trzaskowski nie kandyduje na premiera, więc w sumie program nie jest ważny. Tymczasem sztab prezydenta Andrzeja Dudy przedstawił nowy spot wyborczy, w którym pokazano niekonsekwencje kandydata PO Rafała Trzaskowskiego.

Spot pokazuje, jak Rafał Trzaskowski zmieniał zdanie w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, programu 500 Plus, ślubów par homoseksualnych czy przyjmowania nielegalnych uchodźców.

W przeciwieństwie do niekonsekwentnego Trzaskowskiego urzędujący prezydent Andrzej Duda obiecuje, że zdania nie zmieni: - Chcę kontynuować politykę, którą prowadziłem przez ostatnie pięć lat – politykę godności dla Polski i Polaków (…). W Polsce i dla Polski rzeczy zmieniają się dobrze. Pracujemy dla każdej części naszego kraju. Dla mnie najważniejsza jest polityka prorodzinna. Zacząłem od niej, bo nie miałem żadnych wątpliwości, że należy działać dla rodziny – mówił podczas spotkania z mieszkańcami Poronina prezydent Andrzej Duda.

Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności” odniósł się do słów Rafała Trzaskowskiego o tym, że „dziś milion osób straciło pracę”.

– Dzisiaj pan Trzaskowski mówi o bezrobociu, o milionie bezrobotnych. Jak pan śmie w ogóle opowiadać takie słowa? Proszę sobie przypomnieć, jak oddawali władzę w 2015 r., jakie było wtedy bezrobocie? Wtedy bezrobocie było na poziomie 1,918 mln, w tym prawie milion kobiet. Gdzie pan wtedy był, panie Trzaskowski? Teraz pan mówi o bezrobociu? – pytał Piotr Duda.

„Tu już się dużo nie da zrobić”. Wałęsa zdradził, na kogo zagłosuje

Przekonywałem, przekonuję i będę przekonywał do głosowania na Rafała Trzaskowskiego, ale tu się już dużo nie da zrobić – ocenił były prezydent Lech...

zobacz więcej

Środa. Konwencja w Lublinie, spotkanie w Waszyngtonie

Kpin z prawdy ciąg dalszy. Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił, że zażalenie komitetu wyborczego Andrzeja Dudy na orzeczenie sądu I instancji w procesie przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu zostało prawomocnie oddalone. Czyli dalej spokojnie można mówić, co się chce, jeśli jest się kandydatem opozycji.

Taka „wolność słowa”, jakie „wolne sądy”. A o wolności właśnie mówił tego dnia prezes PiS Jarosław Kaczyński, który był gościem honorowym konwencji Forum Młodych PiS w Lublinie. Według prezesa Kaczyńskiego, „obóz dobrej zmiany, na którego czele stoi Andrzej Duda, to obóz wolności na dziś i na jutro”.

– Chcemy tej wolności, właśnie tej szeroko rozumianej, także tej, którą może zapewnić tylko bogacąca się, dobrze zorganizowana Polska – mówił w Lublinie Jarosław Kaczyński.

- Pan Prezes Kaczyński w swoim przemówieniu podkreślił wartość najważniejszą dla młodych ludzi – wolność – komentuje wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka.

- To także wolność w znaczeniu bezpieczeństwa ekonomicznego, gospodarczego. To wiele programów dla młodych, które wprowadziliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość - zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia, walka z umowami śmieciowymi, ale także program 500 Plus, wspierający młode rodziny. Dla nas młodych ważne jest także docenienie roli kobiet i zagwarantowanie równych płac - walka z luką płacową była jednym z głównych tematów Konwencji Forum Młodych PiS w Lublinie - mówiła Anna Gembicka.

Członek sztabu prezydenta: Możliwości opozycji są już po trochu wyczerpane

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, członek sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy, optymistycznie patrzy na przepływy poparcia przed...

zobacz więcej

Czwartek. Znalazł się program Trzaskowskiego

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu portalowi tvp.info: – Z prezydentem Trzaskowskim Polsce groziłby immobilizm. Do szybkiego wyjścia z kryzysu gospodarczego jako szef rządu potrzebuję świetnego zrozumienia, współpracy z prezydentem, a nie – mrożenia projektów, jak w Senacie, nie – weto dla weta, „nie, bo nie”, protest dla protestu, bojkot dla bojkotu – po to tylko, żeby zaszkodzić rządowi Zjednoczonej Prawicy – mówił w wywiadzie premier.

- Rodacy ocenią ostatnich pięć lat, głosując w niedzielę w wyborach prezydenckich. Natomiast ja tylko bardzo proszę, żeby każdy, rozważając, na kogo odda głos, porównał te pięć lat z tym, na jakim poziomie żył i w jakich warunkach do 2015 r. – mówił prezydent Andrzej Duda, który w czwartek spotykał się amerykańskimi inwestorami. – Swoje centra stworzyli już u nas w kraju JP Morgan, Goldman Sachs czy IBM, a teraz 3 mld mają zainwestować Google i Microsoft – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Goło i wesoło było na wiecu wyborczym kandydata PSL. Na konferencji lidera ludowców pojawił się młody mężczyzna, który nie miał na sobie ubrań i krzykiem zachęcał do poparcia Kosiniaka-Kamysza. Mniej zabawnie jest na wiecach PO.

Na jednym z nich zdenerwowana posłanka Agnieszka Pomaska chciała wyłączyć głośnik protestującym. O kablach myślał też europoseł PO Radosław Sikorski, który oznajmił: - PiS-owskie mózgi mają inne okablowanie. Lewicowe bojówki zniszczyły auto sztabu Krzysztofa Bosaka. A wieczorem w sieci opublikowany został program kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego…

Coraz większa przewaga Dudy nad Trzaskowskim. Częściowe wyniki głosowania w pierwszej turze

Państwowa Komisja Wyborcza zaprezentowała na swoim serwisie wyborczym częściowe wyniki głosowania w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce....

zobacz więcej

Piątek. Koniec roku szkolnego i ostatni dzień kampanii

I niektórzy go nawet przeczytali, ze zdumieniem odkrywając niektóre zapisy. Okazało się, że kandydat PO kopiuje pomysły swoich konkurentów.

- To jest rzecz bez precedensu w polskiej historii, by jeden z głównych kandydatów do objęcia funkcji głowy państwa nie przedstawiał tak długo swojego programu; przedstawił program ewidentnie pisany na kolanie, w którym roi się od błędów – ocenił rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.

Wśród błędów politycy PiS wskazali m. in. zapis, że Wojska Obrony Terytorialnej, będą podporządkowane Dowódcy Wojsk Lądowych, które to stanowisko zostało zlikwidowane ustawą z czerwca 2013 roku. PSL krytykował program Trzaskowskiego za skopiowanie dodatków dla strażaków, Lewica – za związki partnerskie, a Hołownia – za system kaucji za opakowania.

„Rafał Trzaskowski podstawowych rzeczy o kulturze nie wie, trochę ściągnął, postuluje to, co od lat realizujemy, chce nas zmusić do uchwalenia naszej ustawy” – stwierdził wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do propozycji programowych kandydata KO na prezydenta.

Gdy o szczegóły tego dokumentu zapytano szefa sztabu Cezarego Tomczyka, nie potrafił udzielić odpowiedzi. – Chce mnie pan teraz przepytywać z programu? – zapytał dziennikarza.

Politolog: Mr. Duda vs. Herr Trzaskowski – taka opowieść może dać prezydentowi reelekcję

Na miejscu urzędującego prezydenta podkreślałbym wyjątkowość tych wyborów jako wyborów określających przyszłość Polski, wyborów między opcją...

zobacz więcej

– Został pokazany na jeden dzień przed ciszą wyborczą, więc taka cisza chyba powinna zapaść nad tym programem - mówił premier Mateusz Morawiecki o programie kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Dodał, że w tekście jest „wiele punktów, które PiS już zrealizowało lub realizuje”.

– Gdy dziś obserwujemy niepokojące wydarzenia na ulicach niektórych europejskich miast, zdajemy sobie sprawę, jak cennym darem jest dla nas wszystkich zgodne współistnienie. To, że dziś mieszkamy w bezpiecznym kraju, również jest wynikiem decyzji wyborczych każdego pojedynczego głosu. Ma on wielką siłę. Dlatego proszę, wybierajmy tak, byśmy mogli z dumą i odwagą patrzeć w przyszłość. Idźmy na wybory. Przyszłość Polski jest w naszych rękach – mówiła do obywateli marszałek Sejmu Elżbieta Witek w orędziu przedwyborczym.

Sobota. Cisza wyborcza.

Choć za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna nawet w wysokości miliona złotych, niektórzy się nie boją. Może liczą na „łaskawy sąd” a może po prostu uważają, że w walce z PiS opłaca się nawet milion wyłożyć?

Rzecznik PSL: Wyborcy wybrali anty-Dudę, nawet nie przedstawił programu

– Wyborcy przede wszystkim kierowali się mniejszym złem. Wybrali anty-Dudę, który nawet programu nie przedstawił. My się nie obrażamy na takie...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” w sobotę rano, opublikowała łącze do sondażu prezydenckiego. Wpis pojawił się na twitterowym koncie dziennika, a na dołączonym zdjęciu niemal połowę kadru zajmowały plakaty jednego z kandydatów.

Bardzo groźna jest sytuacja na Podkarpaciu. Od piątku przebywa tam premier Mateusz Morawiecki. - Ruszamy w kierunku miejscowości, gdzie zerwane są mosty; chcemy dotrzeć do ludzi, staramy się zapewnić im wszystkie podstawowe artykuły do życia – mówił premier.

Niedziela. Wybory prezydenckie

Według sondażu exit poll pierwszą turę wygrał prezydent Andrzej Duda, na którego głosowało 41,8 proc. Polaków. Na drugim miejscu według badania jest kandydat PO Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,4 proc. Podium zamyka Szymon Hołownia – 13,3 proc. Frekwencja wyniosła 62,9 proc. Przed nami dwa kolejne tygodnie kampanii wyborczej.

źródło:
Zobacz więcej