RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do kogo bliżej wyborcom Bosaka. Andrzej Duda: Mamy podobne spojrzenie na Polskę

Druga tora wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Kto przyciągnie wyborców kandydatów, którzy odpadli z wyścigu? (fot. PAP/Rafał Guz)

Jestem przekonany, że wyborcom Krzysztofa Bosaka jest zdecydowanie bliżej do mnie niż do Rafała Trzaskowskiego – ocenił w Polskim Radiu ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że w jego programie oraz programie Bosaka są podobieństwa i wspólne wartości. Odniósł się też do propozycji debaty z kandydatem KO, z którym zmierzy się w drugiej turze wyborów prezydenckich.

„Warto połączyć siły”. Rafał Trzaskowski chce rozmów programowych, nawet z Bosakiem

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zapowiedział, że chce rozmawiać z Szymonem Hołownią i jego sztabem. Stwierdził, że jeśli chodzi o...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Prezydent ocenił, że z niektórymi ze swych kontrkandydatów, którzy kandydowali w niedzielnych wyborach prezydenckich, ma zbliżone programy i podobne spojrzenie na Polskę.

– Mamy dużą pulę wspólnych wartości z panem chociażby Krzysztofem Bosakiem i myślę, że podobne w wielu punktach spojrzenie na Polskę oraz na to, jak polskie sprawy powinny być prowadzone – powiedział Duda.

Wśród wspólnych elementów programu i światopoglądu z Bosakiem wymienił „wysoką pozycję Polski”, tradycyjne wartości i tradycyjną formę rodziny umocowaną w konstytucji.

– To są elementy, w których na pewno są podobieństwa i myślę tutaj, że ci wyborcy, którzy oddali swój głos na przykład na Krzysztofa Bosaka, będą teraz przyglądali się i mnie, i panu Rafałowi Trzaskowskiemu i decyzję podejmą, aczkolwiek ja jestem przekonany, że to do mnie jest im zdecydowanie bliżej niż do jednak bardzo lewicowego kandydata, jakim jest Rafał Trzaskowski, choć ostatnio unika tematów, w których dawniej świetnie się czuł i brylował. Przecież ludzie nie mają tak krótkiej pamięci i wiedzą, jakie dokumenty podpisywał; że podpisał kartę LGBT – powiedział Duda.

Członek sztabu prezydenta: Możliwości opozycji są już po trochu wyczerpane

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, członek sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy, optymistycznie patrzy na przepływy poparcia przed...

zobacz więcej

Ubiegający się o reelekcję prezydent podkreślał, że jest bardzo zadowolony ze swojego wyniku z niedzielnego głosowania i dodał, że „z optymizmem” wchodzi w drugą część kampanii.

Z dotychczasowych danych dotyczących niedzielnego głosowania wynika, że 12 lipca w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Według podanych przez Państwową Komisję Wyborczą danych z 87,16 proc. obwodów głosowania ubiegający się o reelekcję prezydent uzyskał 45,24 proc. głosów (7 246 743), a kandydat KO 28,92 proc. (4 632 734 głosów).

Trzeci jest Szymon Hołownia z 13,69 proc. głosów (2 192 185). Prezydent Duda powiedział też, że jest gotowy do debaty z Rafałem Trzaskowskim. Jak podkreślił, jest to kwestia szacunku dla wyborców i kontrkandydata.

Coraz większa przewaga Dudy nad Trzaskowskim. Częściowe wyniki głosowania w pierwszej turze

Państwowa Komisja Wyborcza zaprezentowała na swoim serwisie wyborczym częściowe wyniki głosowania w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce....

zobacz więcej

Andrzej Duda mówił, że chce debatować z Rafałem Trzaskowskim o jego rządach w Warszawie i o tym, jak wyglądała Polska pod rządami Platformy Obywatelskiej.

– Zawsze byłem otwarty na debaty i nigdy nie miałem z tym problemu. Przecież jestem pierwszym urzędującym prezydentem, który brał udział w dwóch debatach w telewizji publicznej ze wszystkimi kontrkandydatami. Nie zdecydował się na to kiedyś Aleksander Kwaśniewski ani Bronisław Komorowski, przecież odmówili obaj udziału w takiej debacie; ja wziąłem (udział – red.), bo uważałem, że jest to kwestia mojego szacunku wobec wyborców, także kwestia szacunku wobec kontrkandydatów – zaznaczył.

Pozostali kandydaci, według danych ze zweryfikowanych elektronicznie protokołów komisji obwodowych uzyskali: Krzysztof Bosak – 6,79 proc. głosów (1 086 905), Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,46 proc. (393 526 głosów), Robert Biedroń – 2,12 proc. (340 147 głosów).

źródło:
Zobacz więcej