Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

USA: Missisipi usuwa symbol Konfederacji ze swojej flagi stanowej

Flaga stanu Missisipi jako ostatnia pozbędzie sie symbolu Konfederacji uznawany przez lewicę i część afroamerykanów za rasistowski (fot. Bill Colgin/Getty Images)

Izba Reprezentantów i Senat stanu Missisipi w Stanach Zjednoczonych przegłosowały usunięcie z flagi stanowej symbolu Skonfederowanych Stanów Ameryki, czyli państwa, które istniało w latach 1861-65 w wyniku secesji części południowych stanów USA.

„Liberalna przemoc”, BLM i liderzy Demokratów w nowym spocie Trumpa

Po prostu nie wiem, dlaczego w całym kraju nie ma powstań; może będą – słyszymy demokratyczną przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w...

zobacz więcej

W kantonie, czyli w lewej górnej części flagi Missisipi, do tej pory widniał na czerwonym tle granatowy krzyż z białymi gwiazdami, czyli motyw stanowiący połączenie sztandaru bojowego Armii Konfederacji ze wzorem proporca marynarki wojennej Konfederacji. Pozostała część flagi Missisipi składa się z trzech poziomych pasów – od góry granatowego, białego i czerwonego.

W stanowej Izbie Reprezentantów za usunięciem symbolu Konfederacji głosowało 91 deputowanych, 23 było przeciw. W Senacie ustawa zyskała poparcie stosunkiem głosów 37-14.

Republikański gubernator stanu Tate Reeves zapowiedział, że podpisze ustawę o zmianie flagi. Po wejściu w życie nowych przepisów mają rozpocząć się prace nad projektem nowej flagi, który zostanie poddany mieszkańcom stanu pod głosowanie 3 listopada przy okazji wyborów prezydenckich.

38 proc. społeczności Missisipi to Afroamerykanie. Stan ten jako ostatni w USA miał w swojej fladze symbol Konfederatów.

źródło:

Zobacz więcej