RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Warto połączyć siły”. Rafał Trzaskowski chce rozmów programowych, nawet z Bosakiem

Rafał Trzaskowski podczas spotkania z mieszkańcami Wołomina (fot. PAP/Piotr Nowak)

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zapowiedział, że chce rozmawiać z Szymonem Hołownią i jego sztabem. Stwierdził, że jeśli chodzi o Krzysztofa Bosaka, jest wiele tematów, gdzie „możemy dojść do porozumienia”. Kandydat KO oczekuje również debaty telewizyjnej z Andrzej Dudą.

Wiceszef sztabu Bosaka: Nie popieramy żadnego z kandydatów w drugiej turze

– Nie popieramy żadnego kandydata w drugiej turze i oddajemy naszym wyborcom wolną wolę, jeśli chodzi o poparcie. Nie wpisujemy się w ten spór...

zobacz więcej

W nocy Rafał Trzaskowski odwiedził Zegrze Południowe. W drodze z Wołomina do Płocka zwiedził nowoczesną bazę Legionowskiego WOPR, zaopatrzoną m.in. w wodne karetki pogotowia i lądowisko dla helikopterów. W bazie WOPR zorganizował briefing, podczas którego wyraził przekonanie, że powinna odbyć się debata z udziałem jego i ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy. – Zaprosiłem pana prezydenta; jestem gotów do tej debaty każdego dnia – oświadczył Trzaskowski.

Trzaskowski przekonywał, że jest wiele kwestii, które trzeba w takiej debacie podjąć; wymienił miejsca pracy, edukację czy służbę zdrowia. – Nie możemy sobie pozwolić na kolejną debatę zastępczą, gdzie pyta się o to, co już miało miejsce albo zostało rozstrzygnięte – zaznaczył.

– Jeżeli oczywiście sztaby porozumieją się z mediami i będzie możliwość zorganizowania areny prezydenckiej, tak jak ja to proponowałem, to oczywiście bardzo chętnie – mówił.

Odnosząc się do możliwych rozmów z innymi kandydatami na prezydenta, Trzaskowski powiedział, że chciałby, aby były one prowadzone „przede wszystkim poprzez odniesienie się do konkretnych propozycji programowych”.

Biedroń: Jestem gotów rozmawiać z każdym, kto chce budować Polskę praworządną

– Jestem gotów rozmawiać z osobą na opozycji, która otrzyma najlepszy wynik w wyborach prezydenckich; z każdym, kto chce budować Polskę...

zobacz więcej

– Bardzo wiele jest takich propozycji programowych, zwłaszcza u Szymona Hołowni, gdzie się w 100 proc. zgadzamy. Warto o tym porozmawiać. Ja też będę rozmawiał z samym Szymonem Hołownią i ze sztabem o tym, co dla nich jest najważniejsze – powiedział.

Zauważył, że Hołowni „mnóstwo ludzi udało się zaprosić do współpracy”. – Warto połączyć siły, warto wykorzystać tę olbrzymią energię – ocenił.

Trzaskowski zadeklarował, że jeżeli zostałby prezydentem, to chciałby, aby Kancelaria Prezydenta „była otwarta”. – Żebym mógł zaprosić wielu ludzi, którzy pracowali dla innych kontrkandydatów, po to, żebyśmy mieli jak najwięcej spojrzeń, perspektyw i propozycji do rozwiązywania problemów – podkreślił.

Pytany, czym chciałby zjednać sobie wyborców kandydata Konfederacji na prezydenta Krzysztofa Bosaka, Trzaskowski przypomniał, że już wielokrotnie mówił, że „my się w bardzo wielu kwestiach różnimy, w bardzo wielu kwestiach spieramy”.

Coraz większa przewaga Dudy nad Trzaskowskim. Częściowe wyniki głosowania w pierwszej turze

Państwowa Komisja Wyborcza zaprezentowała na swoim serwisie wyborczym częściowe wyniki głosowania w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce....

zobacz więcej

– Natomiast jeżeli chodzi o kwestie dotyczące opresyjności państwa dzisiejszego, podatków, pomocy przedsiębiorcom, to jest wiele takich tematów, gdzie też możemy dojść do porozumienia – zauważył.

– Oczywiście to nie jest tak, że przywódca partii może przekazać swoje poparcie, dlatego że ludzie sami decydują; natomiast chcemy skupić się na tych wszystkich problemach, które są ważne dla 100 proc. Polaków, a nie tylko tych 30 proc., które zagłosowały na mnie – dodał Trzaskowski.

– Zwłaszcza chcemy się skupić na problemach i analizie tych wszystkich, którzy opowiedzieli się za zmianą, a to 58 proc. Polaków – podkreślał.

Trzaskowski zapowiedział, że będzie chciał spotkać się z innymi kandydatami na prezydenta.

– Jestem gotów na rozmowy, przede wszystkim, żeby rozmawiać o kwestiach programowych. Wiem, że zarówno Szymon Hołownia, jak i Władek Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń są gotowi do rozmowy o programie, dlatego że jest kilka takich kwestii, na których im zależy i mnie zależy – przekonywał. – Jestem ciekaw, co jest dla moich kontrkandydatów najważniejsze – podkreślił.

Przyznał, że odwiedził w nocy Zegrze, bo akurat tak się składa, że w poniedziałek przypada święto ratowników wodnych. – Chcemy rozmawiać o bezpieczeństwie w bardzo wielu wymiarach, dlatego że bezpieczeństwo to nie tylko kwestia polityki zagranicznej, to również ochotnicy i straż, i również WOPR – wyjaśniał.

źródło:

Zobacz więcej