RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda wygrywa w Chicago i Nowym Jorku

Polonia w USA zagłosowała (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Polonia w USA zagłosowała (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Prezydent Andrzej Duda wygrał pierwszą turę polskich wyborów prezydenckich w okręgu konsularnym w Chicago i Nowym Jorku. W Houston zwyciężył Rafał Trzaskowski.

Prezydent: Dziękuję za wsparcie i frekwencję

– Wynik sprzed pięciu lat pobity o kilka długości, przy dziesięciu kontrkandydatach. Dziękuję za to wsparcie, ale przede wszystkim bardzo dziękuję...

zobacz więcej

W okręgu konsularnym w Chicago prezydent Andrzej Duda otrzymał 6731 głosów, a Trzaskowski – 2101. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Bosak z 522 głosami, a czwarte – Szymon Hołownia z 463. Suma głosów na wszystkich kandydatów wyniosła 10 002.

W okręgu konsularnym w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda uzyskał 5076 głosów, Trzaskowski – 4017, Hołownia – 638, a Bosak – 633. Suma głosów na ubiegających się o najwyższy urząd w Polsce to w Nowym Jorku 10 634.

W Houston zwyciężył Rafał Trzaskowski z wynikiem 339 głosów. 228 głosów uzyskał Duda, 60 – Hołownia, a 34 – Bosak.

W 2015 r. w pierwszej turze wyborów prezydenckich w USA oddano 18 998 głosów ważnych. 66,51 proc. głosów otrzymał Andrzej Duda, 14,23 proc. Bronisław Komorowski, a 11,41 proc. Paweł Kukiz.

W Stanach Zjednoczonych pakiety wyborcze przed wyborami prezydenckimi w Polsce wysłano do 33 892 osób deklarujących chęć głosowania. Przed pięcioma laty w pierwszej turze wyborów wydano w USA 19 151 kart.

Dyplomaci wiążą większą liczbę głosujących z korespondencyjną formułą wyborów. Dla wielu Polaków w USA podróż do lokalu wyborczego stanowi spore wyzwanie logistyczne; głosowanie listowne jest dla nich znacznie łatwiejsze.

Koperty zwrotne w wyborach prezydenta RP przyjmowano w USA od operatorów pocztowych i kurierów do godz. 21 czasu lokalnego w sobotę. Nie było możliwości osobistego dostarczenia przez wyborcę koperty zwrotnej do obwodowych komisji wyborczych.

źródło:
Zobacz więcej