RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef sztabu Biedronia: To był plebiscyt, kto jest za PiS-em, a kto przeciw PiS-owi

Kandydat Lewicy na prezydenta RP Robert Biedroń (fot. PAP/Marcin Obara)

– Na pewno liczyliśmy na lepszy wynik wyborczy. Ta kampania była wyjątkowo skomplikowana. Ona była bardzo długa. Trwała do wyborów, które się tak naprawdę nie odbyły. Później była ta dogrywka wyborcza. Jedna partia podmieniła kandydata. Wszystko rozpoczęło się tak naprawdę na nowo. Obiektywnie mówiąc, liczyliśmy na lepsze poparcie. Teraz czas na wyciągnięcie wniosków, zrobienie analiz i dalej do przodu. Szykujemy się do kolejnych batalii – powiedział portalowi tvp.info Tomasz Trela, szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia.

Prezydent: Dziękuję za wsparcie i frekwencję

– Wynik sprzed pięciu lat pobity o kilka długości, przy dziesięciu kontrkandydatach. Dziękuję za to wsparcie, ale przede wszystkim bardzo dziękuję...

zobacz więcej

Dlaczego Robert Biedroń zdobył według danych exit poll tylko 2,9 proc. poparcia? Były błędy po stronie sztabu czy Rafał Trzaskowski odebrał wyborców kandydatowi Lewicy? Co zaważyło?

– Wejście Rafała Trzaskowskiego, który wszedł świeży. Jego kampania, która trwała nie kilka miesięcy, tylko kilka tygodni, spowodowała, że mieliśmy do czynienia z kampanią bardzo plebiscytową i polaryzacyjną. Dwie osoby, które weszły do drugiej tury, uzyskały ponad 70 proc. poparcia. To był plebiscyt, kto jest za PiS-em, a kto przeciwko PiS-owi – tłumaczył Trela.

Czy Lewica wskaże, kogo poprzeć w drugiej turze? Czy przez ewentualne poparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej nie zostanie połknięta jak przystawka?

– Zbyt wcześnie, aby o tym mówić. Lewicy do PiS-u i Andrzeja Dudy jest bardzo daleko. Jeżeli chodzi o formalne poparcie czy nawoływanie do poparcia, to na to przyjdzie czas. Jutro Robert Biedroń ma zaplanowaną konferencję w Warszawie. Pewnie też będzie o tym mówił. Będziemy obserwować poczynania kandydata opozycji demokratycznej Rafała Trzaskowskiego, być może będzie jakieś spotkanie, jakaś rozmowa. Może prezydent Trzaskowski będzie chciał porozmawiać o programie Lewicy i Roberta Biedronia. Lewica ma swoją tożsamość, silną reprezentację w parlamencie, trzecia siła polityczna. Na pewno nie damy się zjeść, nie damy się połknąć – odpowiedział Trela.

źródło:
Zobacz więcej