RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hołownia: To jest wynik moich marzeń

Według badania Exit Poll kandydat uzyskał 13,3 proc. (fot. PAP/Leszek Szymański)
Według badania Exit Poll kandydat uzyskał 13,3 proc. (fot. PAP/Leszek Szymański)

To jest wynik moich marzeń, oznacza, że przekonaliśmy już 2,5 mln ludzi; kiedy zaczynaliśmy naszą drogę, nikt nie pomyślałby, że to jest możliwe – powiedział niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, który według sondażowych wyników wyborów uzyskał trzecie miejsce.

Andrzej Duda wygrywa. Wysoka frekwencja

Zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest Andrzej Duda – wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Ponieważ urzędujący prezydent uzyskał...

zobacz więcej

Hołownia, jak wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos, w pierwszej turze wyborów prezydenckich uplasował się na trzecim miejscu, za Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. Według sondażu uzyskał 13,3 proc.

– Czy to jest wynik moich marzeń? Tak, to jest wynik moich marzeń. Myślę, że nikt, kiedy sześć miesięcy temu zaczynaliśmy tę drogę, nie pomyślałby, że to jest w ogóle możliwe, by przekonać, bo z tych statystyk - a myślę, że one jeszcze urosną, jak się zacznie zliczać głosy też te z zagranicy, korespondencyjne (...) one mogą dojechać jeszcze do 15-18 proc. – wynika, że przekonaliśmy 2,5 mln ludzi – powiedział Hołownia.

– Znaleźliśmy się w sytuacji, w której udało się przekonać miliony Polaków i to jest ogromny sukces – powiedział, dodając, że wynik jednocześnie oznacza „kolejnych pięć lat wojny polsko-polskiej. Jak stwierdził, jego szczególny niepokój budzi wynik Andrzeja Dudy.

Hołownia podziękował swoim kontrkandydatom. – Nie była to łatwa kampania, nie zawsze wytrzymywały nam nerwy, ale, jak to ktoś powiedział, nikt, kto nie kandydował w wyborach, nie wie, z czym to się wiąże – powiedział.

Prezydent: Dziękuję za wsparcie i frekwencję

– Wynik sprzed pięciu lat pobity o kilka długości, przy dziesięciu kontrkandydatach. Dziękuję za to wsparcie, ale przede wszystkim bardzo dziękuję...

zobacz więcej

– Mam w sobie gotowość i siłę do tego, by stanąć teraz na czele ruchu, który poprowadzi tę całą energię i siłę, to wszystko, co się w nas urodziło dalej – oświadczył Hołownia na wieczorze wyborczym. Zapewniał zwracając się do swoich sympatyków, że „pójdziemy dalej i będziemy załatwiali sprawy, które są dla nas ważne”. Podkreślał, że najważniejsze są: zielona, solidarna i bezpieczna Polska oraz silne wspólnoty samorządowe.

Hołownia zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielami jego ruchu z całej Polski, by skonsultować „zachowanie przed drugą turą”.

– Moja intuicja na dziś jest taka, że powinniśmy przed tym, który będzie reprezentował w drugiej turze tę część, z którą można wiązać jakieś nadzieje dla Polski, położyć ważne dla nas problemy – oświadczył. – By zadać pytanie, czy są to też jego postulaty, czy jest mu z nimi po drodze, czy jest w stanie je realizować – dodał. – Jeżeli odpowie twierdząco, to będzie wskazówka dla wielu z nas – ocenił.

Hołownia zaznaczył też, że każdy z przedstawicieli jego ruchu powinien podjąć samodzielną decyzję, oddając głos w drugiej turze. Zapowiedział, że poinformuje, na kogo sam będzie głosował. – Jesteśmy ruchem wolnych ludzi, a nie partią polityczną, w której obowiązuje dyscyplina głosowania – oświadczył Hołownia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej