RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wiceszef sztabu Bosaka: Nie popieramy żadnego z kandydatów w drugiej turze

Kandydat Konfederacji na prezydenta RP Krzysztof Bosak (fot.  PAP/Rafał Guz)
Kandydat Konfederacji na prezydenta RP Krzysztof Bosak (fot. PAP/Rafał Guz)

– Nie popieramy żadnego kandydata w drugiej turze i oddajemy naszym wyborcom wolną wolę, jeśli chodzi o poparcie. Nie wpisujemy się w ten spór między PiS-em a Platformą, spór dwóch kandydatów, którzy w naszej ocenie są kandydatami złymi i nie chcemy żadnego z nich popierać – powiedział portalowi tvp.info Tomasz Grabarczyk, wiceszef sztabu wyborczego Krzysztofa Bosaka z Konfederacji.

Andrzej Duda wygrywa. Wysoka frekwencja

Zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest Andrzej Duda – wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Ponieważ urzędujący prezydent uzyskał...

zobacz więcej

Wcześniej były poseł Konfederacji Jacek Wilk zdradził w TOK FM, że z niechęcią, ale w drugiej turze wyborów prezydenckich poprze kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.

– Jeśli to jest zdanie Jacka Wilka, to ma takie prawo. Być może będą i tacy, którzy poprą Andrzeja Dudę, ale to jest ich prywatna decyzja. My jako Konfederacja i sztab Krzysztofa Bosaka nie popieramy żadnego z tych kandydatów – skomentował Grabarczyk.

Z badania exit poll Ipsosu wynika, że kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak uzyskał 7,4 proc. poparcia w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

– To jest bardzo dobry wynik. To jest wynik, którego każda partia, która ma tak krótki staż polityczny jak Konfederacja powinna pozazdrościć. Spójrzmy na wynik Roberta Biedronia czy Władysława Kosiniaka-Kamysza. Rok temu nikt nie dawał szans Konfederacji na to, że wejdziemy do Sejmu, nikt nie wierzył w to, że będziemy w stanie być jakąś siłą polityczną liczącą się, a nasz kandydat robi lepszy wynik niż mieliśmy jako Konfederacja ponad pół roku temu. Było 6,8 proc., teraz jest 7,4 proc. – mówił Grabarczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej