RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Dziękuję za wsparcie i frekwencję

Wygrywam tę pierwszą turę dzięki państwa głosom w sposób absolutnie zdecydowany, ta przewaga jest potężna i ogromnie jestem za to wdzięczny - powiedział w Łowiczu ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podczas wieczoru wyborczego po pierwszej turze wyborów.

Andrzej Duda wygrywa. Wysoka frekwencja

Zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest Andrzej Duda – wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Ponieważ urzędujący prezydent uzyskał...

zobacz więcej

Andrzej Duda podkreślił, że szczegóły poznamy w najbliższych dniach, bo są to wyniki sondażowe.

– Gratuluję również wszystkim moim konkurentom, w tym w szczególności gratuluję panu Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, który prowadzi go do drugiej tury, do tego, że będziemy razem stawali w szranki – powiedział prezydent.

– Mamy różne wizje z panem Rafałem Trzaskowskim, mamy różne wizje z jego partią, tak samo jak mieliśmy różne wizje w 2015 r. – dodał. Podziękował wszystkim kontrkandydatom i dodawał, że uczestnictwo w debatach prezydenckich było okazaniem szacunku wyborcom oraz konkurentom w wyborach.

– Dziękuję ogromnie tym, którzy mi zaufali. Po pięciu latach uzyskuję prowadząc cały czas politykę, różnie krytykowany, atakowany, podejmując trudne decyzje (...) bardzo trudne sprawy, które załatwialiśmy w międzyczasie, ogromne społeczne oczekiwania, co do tego, żeby poprawić sytuację, co do tego, żeby poprawić byt ludzi, wielkie oczekiwania. Po pięciu latach dużo więcej osób niż wówczas głosuje na mnie – powiedział Duda.

– Dziękuję wszystkim moim rodakom za frekwencję, za gremialny udział w wyborach. Dziękuję, niezależnie od tego na którego z kontrkandydatów Państwo głosowaliście. Z całego serca, dziękuję ze poszliście na wyborcy bo to bardzo ważne, żebyśmy aktywnie decydowali o polskich sprawach – podkreślił.

Które województwa dla Dudy, które – dla Trzaskowskiego? [STATYSTYKI]

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda wygrał w 12 województwach, a kandydat KO Rafał Trzaskowski – w czterech – wynika z sondażu Ipsos.

zobacz więcej

Prezydent gratulował wszystkim 10 kontrkandydatom, którzy prowadzili kampanię, rywalizując ze sobą. – Kampania będzie się toczyła dalej, poprowadzimy bardzo ważną dyskusję o Polsce, zadajemy pytanie, jaka ta Polska będzie w przyszłości – mówił Duda.

– W bardzo wielu sprawach dotyczących Polski, tego, jak powinna być reprezentowana, jak powinny być prowadzone polskie interesy. bardzo niewiele dzieliło nas i dzieli z panem Krzysztofem Bosakiem, w bardzo wielu sprawach myślimy podobnie – dodał prezydent. Podkreślał, że zarówno on, jak i Bosak mają wspólny cel, czyli silną, bezpieczną Polskę, w której ludzie czują, że są godnie reprezentowani.

Prezydent mówił też, że z wyborcami Lewicy i Koalicji Polskiej łączy go troska o zwykłego, skrzywdzonego człowieka, a także troska o rodzinę. Odnosząc się z kolei do wyborców kandydata Koalicji Polskiej na prezydenta, szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, mówił, że nie ma wątpliwości, że patrzą oni na polską rodzinę i jej wartość i na polską wieś tak samo jak on.

Są dane z 99,8 proc. komisji [RELACJA]

Zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest Andrzej Duda – wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Ponieważ urzędujący prezydent uzyskał...

zobacz więcej

Jednocześnie podkreślił, że „dzisiaj pan Rafał Trzaskowski, wiceprzewodniczący PO, zapiera się tego, co robiła jego partia przez lata”. – Dzisiaj mówi, że chce bronić obniżonego przeze mnie wieku emerytalnego, a przeciwko temu obniżeniu głosował jako poseł – powiedział prezydent.

– O to właśnie są te wybory, czy Polska będzie z powrotem zwijana, czy życie Polaków będzie z powrotem pogarszane, wbrew wszelkim zobowiązaniom wyborczym – dodał Andrzej Duda. Wymieniał również zrealizowane w ostatnich latach programy społeczne, w tym 500 Plus oraz wprowadzenie 13 i 14. emerytury.

Prezydent podkreślił, że kampania trwa nadal. – Nie ma żadnej przerwy, nie ma żadnego spoczynku, ruszam na trasę kampanii – zapowiedział. – Chcę wygrać wybory, Polska tego potrzebuje – dodał.

– Dziękuję za poparcie. Chcę wygrać te wybory prezydenckie. Staję do drugiej tury, z państwa decyzji, po to, by zmierzyć się o Polskę z kandydatem, który jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej, który jest w istocie kandydatem tej partii, która w Polsce rządziła przez osiem lat do 2015 r. – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślał, że jest jedynym prezydentem, który odwiedził wszystkie powiaty w Polsce. – Chcę słyszeć państwa głos, państwa troski, państwa oczekiwania; to jest dla mnie ogromnie istotne. Wierzę w to, że to jest właśnie realizacja, istota demokracji – powiedział prezydent.

– Musimy zwyciężyć; powiem więcej – zwyciężyć, ale w sposób zdecydowany, to dlatego jest mi potrzebne państwa wsparcie – mówił.

Na zakończenie wieczoru wyborczego sympatycy prezydenta odśpiewali hymn.

źródło:
Zobacz więcej