Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Polska blokuje unijną decyzję. Przyczyną brak gwarancji dotyczących USA

Polska chce, by USA zostały dopuszczone do unijnej współpracy wojskowej (EPA/VALDA KALNINA

Polska chce, by Stany Zjednoczone zostały dopuszczone do unijnej współpracy wojskowej i realizowanych projektów w ramach wspólnej polityki obronnej PESCO. Brak gwarancji był powodem, dla którego Warszawa zablokowała w piątek wieczorem unijną decyzję ustanawiającą warunki dopuszczające kraje spoza Wspólnoty do współpracy – ustaliło nieoficjalnie Polskie Radio.

Prezydent Trump opublikował klip poświęcony spotkaniu z prezydentem Dudą

Prezydent USA Donald Trump pożegnał w środę przed godz. 17 lokalnego czasu prezydenta Andrzeja Dudę, który składał wizytę w Białym Domu. Po...

zobacz więcej

Polska od dłuższego czasu zabiega, by unijne projekty realizowane w ramach współpracy w dziedzinie obronności były otwarte także na kraje NATO-wskie nie należące do Wspólnoty. Chodzi o dopuszczenie Amerykanów do współpracy.

– Nie widzimy możliwości, by nie uwzględnić strategicznych relacji ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z polskich dyplomatów.

Podkreślił, że Warszawa wspiera unijną politykę obronną i europejską współpracę w ramach PESCO, ale nie może się zgodzić na to, by miała ona negatywny wpływ na współpracę wojskową w ramach NATO. A ponieważ zabrakło precyzji w tej sprawie w zapisach przygotowanych przez chorwackie przewodnictwo w projekcie decyzji dotyczącej warunków współpracy z krajami spoza Unii, Polska je zablokowała.

Chorwacja, która w najbliższą środę zakończy półroczne przewodnictwo, nie będzie mogła tego wpisać na listę spraw pomyślnie załatwionych.

źródło:
Zobacz więcej