Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Szef PKW: Jesteśmy gotowi na otwarcie lokali i na przyjście wyborców

Jesteśmy gotowi na otwarcie lokali i na przyjście wyborców - zadeklarował w sobotę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak. Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7.00-21.00. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas – 12 lipca – odbędzie się druga tura wyborów.

Wybory prezydenckie. Trwa cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi; potrwa do końca głosowania - do godz. 21 w niedzielę. W...

zobacz więcej

Sędzia Marciniak, który przeddzień wyborów prezydenckich był „Gościem Wiadomości” TVP Info, był pytany o przygotowania do procesu wyborczego. – Jesteśmy gotowi na otwarcie lokali i na przyjście wyborców – zadeklarował.

Jak przekazał szef PKW, w związku z sytuacją na Podkarpaciu zmieniono lokalizację kilku komisji wyborczych.

Marciniak przypomniał ponadto, że wybory będą się odbywały w określonym reżimie sanitarnym, który zakłada, że wyborcy powinni mieć podczas procesu wyborczego zakryte usta i nos czy przebywać w odległości od minimum dwa metry od innych wyborców, a także mieć ze sobą swój długopis.

Poza tym – jak wyliczał – w lokalach wyborczych będą dozowniki z płynem odkażającym, a same lokale będą co godzina wietrzone przez dziesięć minut.

Szef PKW wyraził też nadzieję, że „wyborcy licznie skorzystają z możliwości oddania głosu”.

Strażnicy miejscy zrywali plakaty prezydenta. Zostali zatrzymani

„Policja zatrzymała w Wałbrzychu dwóch strażników miejskich. Nieumundurowani strażnicy zrywali plakaty i banery Andrzeja Dudy. W ich nieoznakowanym...

zobacz więcej

Podkreślił przy tym, że frekwencja wyborcza w wyborach prezydenckich jest wyższa niż w wyborach parlamentarnych czy samorządowych. – Ostatnie wybory dostarczyły takich wniosków, że w tej drugiej ewentualnej turze jeszcze jest większa niż w pierwszej. Zawsze jednak przekracza 50 proc. – mówił. – W normalnych czasach sądzę, że byłaby rekordowa, bo od roku 2015 mamy cały czas tendencje wzrostową, jeżeli chodzi o wskaźnik frekwencji – każde wybory to wyższa frekwencja – dodał.

Siódme wybory prezydenckie po 1989 roku mają rozpocząć się w niedzielę o godzinie 7. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Według stanu na 26 czerwca do głosowania uprawnionych jest 30 mln 237 tys. 180 osób, w tym za granicą 373 tys. 751 osób.

źródło:
Zobacz więcej