RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Batura: Góra Śniegu”. Twórca reportażu opowiada o wyprawie w góry Karakorum

– To była nieustanna walka ze śniegiem, w momencie załamania pogody zatrzymywaliśmy się w bazie na parę dni, a w międzyczasie okazywało się, że napadało kolejne półtora metra śniegu (…) W ciągu dnia w bazie bywało nawet 22 stopni, maksymalna temperatura to chyba 27 stopni, czasem mogliśmy wręcz w t-shirtach chodzić, natomiast kiedy ok. Godz. 14 zachodziło słońce, nagle się robiło -25, czasem -30 stopni – powiedział Oswald Rodrigo Pereira, autor reportażu „Batura: Góra Śniegu”. Materiał można było zobaczyć w TVP info.

„Będziemy tam absolutnie sami”. Polscy himalaiści zaatakują Batura Sar

Polscy himalaiści wyruszają w poniedziałek do Karakorum, gdzie zaatakują niezdobyty zimą siedmiotysięcznik Batura Sar. To kolejna wyprawa...

zobacz więcej

– Okazało się, że w Pakistanie jest najtrudniejsza zima od 26 lat. Opady śniegu w wielu miejscach sparaliżowały ruch. Udało nam się dotrzeć na północ Pakistanu. Trekking, który miał trwać trzy dni, trwał sześć dni. Był strajk tragarzy, o tym wszystkim opowiada reportaż – powiedział Pereira.

– Szykowaliśmy się do walki ze śniegiem, walki z lodem, z wiatrem i niskimi temperaturami, a w bazie zastaliśmy kilka metrów śniegu. Dosłownie pół tony śniegu musieliśmy przekopać, żeby postawić namioty. To była nieustanna walka ze śniegiem, w momencie załamania pogody zatrzymywaliśmy się w bazie na parę dni, a w międzyczasie okazywało się, że napadało kolejne półtora metra śniegu, więc stopniowo ten entuzjazm przygasał – dodał.

Jak stwierdził, na miejscu dochodziło do znaczących wahań temperatury. – Mieliśmy fenomen pogodowy. W ciągu dnia w bazie bywało nawet 22 stopni, maksymalna temperatura to chyba 27 stopni, czasem mogliśmy wręcz w t-shirtach chodzić, natomiast kiedy ok. Godz. 14 zachodziło słońce, nagle się robiło -25, czasem -30 stopni – mówił Pereira.

teraz odtwarzane
„Batura: Góra Śniegu”

źródło:
Zobacz więcej