RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czechy zmieniają podejście do Śląska. Wrócą normalne zasady ruchu na granicy

„Sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia, dlatego planujemy złagodzenie restrykcji dotyczących ruchu granicznego od przyszłego tygodnia” – napisał w sobotę na Twitterze minister zdrowia Czech Adam Vojtiech. O przywrócenie standardowego ruchu zabiegały władze samorządowe i resort dyplomacji. Ostatecznie taką decyzję podjęto dzięki osobistym staraniom premiera Mateusza Morawieckiego i dobrym relacjom z premierem Czech Andrejem Babišem.

Wjazd do Czech dozwolony, ale można dostać milion koron kary

Nawet milion koron grzywny może grozić obywatelowi Polski za tranzyt przez Czechy, mimo że Polska została uznana przez władze Czech za kraj...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W połowie czerwca Republika Czeska przywróciła normalny ruch na swych granicach i zniosła kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen wprowadzone okresowo w związku epidemią koronawirusa. Zniesienie restrykcji nie dotyczyło jednak wszystkich obszarów.

12 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia podało, że woj. śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmuje go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego.

Teraz – jak czytamy w twitterowym wpisie szefa czeskiego resortu zdrowia – przedstawianie na granicy ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzenie 14-dniowej kwarantanny nie będzie już konieczne. Dodał szef czeskiego resortu zdrowia.

Wyjątkowe potraktowanie tego regionu odbiło się niekorzystnie na sytuacji zwłaszcza mieszkańców Cieszyna, który położony jest po obydwu stronach granicy i gdzie kontakty rodzinne, profesjonalne i kulturalne obu społeczności: polskiej i czeskiej są niezwykle ożywione.

Ponad 750 ozdrowieńców w ciągu doby. MZ: Kilkaset nowych zakażeń i kolejne zgony

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 319 osób, w tym u 81 na Śląsku – poinformowało w sobotę Ministerstwo...

zobacz więcej

W związku z wyjątkowym potraktowaniem województwa śląskiego od mieszkańców polskich obszarów przygranicznych chcących wjechać do Czech służby wymagały negatywnych testów na Covid-19.

W uregulowanie sytuacji zaangażowany był polski resort spraw zagranicznych i władze samorządowe. Także premier Mateusz Morawiecki rozmawiał na ten temat z premierem Czech Andrejem Babiszem.

Wyraźnie poprawia się także sytuacja w polskim górnictwie. W ciągu ostatniej doby wśród pracowników śląskich kopalń węgla kamiennego odnotowano siedem zakażeń. We wszystkich górniczych spółkach przybyło od piątku 74 ozdrowieńców.

źródło:
Zobacz więcej