RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ElectroMobility Poland: premiera rodzimej marki samochodów elektrycznych już za miesiąc

Premiera już 28 lipca (Fot. electromobilitypoland.pl)
Premiera już 28 lipca (Fot. electromobilitypoland.pl)

28 lipca br. Polacy będą mogli zobaczyć prototypy hatchbacka i SUV-a z rodzimej marki samochodów elektrycznych – zapowiedział prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba. Ogłoszona zostanie też nazwa marki – dodał.

Fabryka samochodów Tesli w Niemczech szuka pracowników w Polsce

Nowa fabryka amerykańskiego producenta elektrycznych samochodów Tesla, która ma powstać w niemieckiej Brandenburgii, chce dać pracę także Polakom....

zobacz więcej

Jak powiedział szef ElectroMobility Poland (EMP), podczas wydarzenia online, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani rodzimą marką, zostaną zaprezentowane prototypy demonstracyjne wersji hatchback oraz SUV.

– To bardzo istotny moment projektu. Ogłosimy nazwę marki oraz pokażemy prototypy, w których stworzenie byli zaangażowani najlepsi polscy oraz międzynarodowi eksperci – zaznaczył. Jak podkreślił, wokół idei polskiego "elektryka" udało się zgromadzić znakomitych fachowców. – Dla nich to przedsięwzięcie jest nie tylko pracą, ale przede wszystkim ogromną pasją, co doskonale odzwierciedlają nasze modele aut – dodał.

Zdaniem szefa EMP, „wyjątkowy design oraz rozwiązania technologiczne, które spełnią światowe standardy znajdą uznanie w oczach odbiorców”.

Zaremba przypomniał, że początkowo premiera miała odbyć się do końca czerwca 2020 roku. Jak wskazał, powodem przesunięcia terminu była epidemia COVID-19, która opóźniła proces przygotowania publicznej prezentacji.

– Te niespodziewane komplikacje zweryfikowały nasze plany związane z koncepcją premiery, ale jednocześnie zainspirowały nas do tego, aby wykorzystać dodatkowy czas na zorganizowanie dostępnego dla każdego wydarzenia online – dodał.

Jak zaznaczył, projekt budzi ogromne zainteresowanie, bo to znaczący krok na drodze do odbudowy polskiej motoryzacji. – Dlatego właśnie chcemy podzielić się dotychczasowymi rezultatami z internautami, którzy będą chcieli dołączyć do transmisji. Budujemy samochód, który ma być powszechny, dlatego też taka powszechna forma jego prezentacji. Koncepcja eventu spełnia również warunki ograniczeń związanych z pandemią – wyjaśnił.

Produkcja polskiego samochodu elektrycznego ma się rozpocząć w 2023 roku. Za design prototypów odpowiadają projektanci włoskiej pracowni stylistycznej Torino Design - jednej z najbardziej renomowanych w motoryzacyjnym świecie. Konsultantem jest Tadeusz Jelec, jeden z najbardziej uznanych projektantów aut, który przez wiele lat pracował dla Jaguara. Spółka EMP, która koordynuje całe przedsięwzięcie budowy polskiego elektryka, współpracuje również z integratorem technicznym - firmą EDAG Engineering.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 roku. Jest kontrolowana przez cztery koncerny energetyczne - PGE, Energę, Eneę oraz Tauron. Każdy z udziałowców wykładając po 17,5 mln zł, objął po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

źródło:
Zobacz więcej