RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł w dniu urodzin. Nie żyje autor znaku „I love NY” Milton Glaser

Milton Glaser urodził się i zmarł w Nowym Jorku (fot. Neville Elder/Corbis via Getty Images)

W Nowym Jorku zmarł legendarny rysownik, autor plakatów i designer Milton Glaser, który był autorem najsłynniejszego na świecie logotypu miasta: „I love NY”. Glaser zmarł w dniu swych 91. urodzin. Przyczyną zgonu był wylew – podała jego żona Shirley.

Grabież dzieł sztuki z Bliskiego Wschodu. Emerytowany kustosz Luwru aresztowany

Były kustosz Luwru jest jednym z pięciu znawców sztuki aresztowanych w sprawie grabieży antyków z Bliskiego i Środkowego Wschodu. Gang podejrzany...

zobacz więcej

Artysta cierpiał też na niewydolność nerek.

Glaser był potomkiem żydowskich emigrantów z Węgier. Urodził się w Nowym Jorku, tam też ukończył studia graficzne w słynnej szkole The Cooper Union. Naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii, we Włoszech.

Od 1954 r., przez ponad 20 lat był dyrektorem artystycznym Push Pin Studios. Był też jednym z założycie „New York Magazine”. Po przejęciu tytułu przez Roberta Murdocha, Glaser wraz z całą redakcją odszedł z kierownictwa pisma.

Milton Glaser był twórcą ponad 300 plakatów i posterów, w tym słynnego logotypu „I Love NY” z sercem zamiast słowa „Love”. Znak powstał w 1977 r. i przynosi coroczny zysk w wysokości 30 mln dolarów USA.

Po zamachach na WTC 11 września 2001 r. Glaser opracował nową wersję tego logotypu: „I Love NY More than ever”, na którym serce było od dołu lekko nadpalone i zaczernione.
Okładka amerykańskiej gazety kilka po atakach na WTC 11 września 2001 roku ze zmodyfikowanym po tej tragedii hasłem „I love NY” (fot. Viviane Moos/Corbis via Getty Images)

Pierwszy odzyskany obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie” wrócił do Polski

Pierwszy odzyskany obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie” powrócił do Polski – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury Piotr...

zobacz więcej

„Znak firmowy Nowego Jorku stał się tym samym symbolem jedności mieszkańców miasta” – przypominają autorzy nekrologów, jakie ukazały się w sobotę w mediach społecznościowych w USA.

Glaser był także autorem powszechnie znanego plakatu, na którym artysta umieścił czarną sylwetką Boba Dylana z mieniącą się kolorami fryzurą. Utrzymany w stylu Pop-Artu plakat powstał w 1966 r. i został dołączony do płyty „Bob Dylan Greatest Hits”, co było śmiałym posunięciem w historii designu, które rozszerzyło sferę oddziaływania plakatu.

Nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami nowojorski artysta był też twórcą własnej czcionki, nazwanej „Glaser Stencil”.

źródło:

Zobacz więcej