RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy Jork zapowiada zwolnienie 22 tys. pracowników miejskich

Od wybuchu kryzysu z powodu Covid-19 wpływy z podatków w Nowym Jorku spadły o blisko 9 mld dol. (fot. Pixabay/79997)
Od wybuchu kryzysu z powodu Covid-19 wpływy z podatków w Nowym Jorku spadły o blisko 9 mld dol. (fot. Pixabay/79997)

Burmistrz Nowego Jorki Bill de Blasio ostrzegł w piątek, że bez wsparcia federalnego będzie zmuszony zwolnić aż 22 tys. pracowników miejskich. Od wybuchu kryzysu z powodu Covid-19 wpływy z podatków w Nowym Jorku spadły o blisko 9 mld. dol.

Nowy Jork szykuje się do „odmrażania” gospodarki

Nowy Jork przygotowuje się do pierwszej fazy reaktywowania gospodarki. – Zmniejszyła się liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali miejskich i...

zobacz więcej

Według burmistrza, jeśli do 1 października nie nadejdzie z Waszyngtonu kolejny pakiet pomocowy, zatrudnienie straci 7 proc. z 326 tys. pracowników miejskich. Skala zwolnień dorówna tym, które miały miejsce podczas kryzysu finansowego w latach siedemdziesiątych.

– Pracujemy ze związkami, szukamy alternatyw, ale jeśli nie znajdziemy rozwiązania 1 października nastąpią zwolnienia - powiedział de Blasio podczas piątkowego briefingu prasowego.

Zapewniał jednak, że miasto nie podniesie wysokości podatku od nieruchomości.

Zarówno burmistrz jak i gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wzywają Kongres USA i prezydenta Donalda Trumpa do przyjęcia kolejnego pakietu stymulacyjnego. Jak przekonują, bez wsparcia dla stanów i samorządów nie nastąpi ożywienie gospodarcze kraju. Nie będzie można zatrudniać pracowników i zapewniać niezbędnych usług.

Gdyby rząd federalny nie przyszedł z pomocą ekipa de Blasio zamierza współpracować z ustawodawcami stanowymi nad projektem zaciągnięcia pożyczki na pokrycie kosztów operacyjnych. Początkowo burmistrz ubiegał się o siedem miliardów dolarów. Obecnie zniżył tę kwotę do pięciu.

Cuomo wyrażał zastrzeżenia wobec tych planów. Zdaniem większości ekonomistów są one krótkowzroczne i ryzykowne.

Burmistrz Nowego Jorku ma plan „ostatecznego zwalczenia" koronawirusa w mieście

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio przedstawił w środę swój plan „ostatecznego zwalczenia” koronawirusa w mieście. Mają temu służyć testy...

zobacz więcej

Spięcie pomiędzy Blasio a Trumpem

Nie jest jasne, czy szansy na otrzymanie dalszych funduszy federalnych dla miasta nie osłabi kolejne spięcie między de Blasio a Trumpem. Burmistrz powtórzył swą zapowiedź o wymalowaniu na jezdni 5. Alei na Manhattanie, dokładnie naprzeciw należącego do prezydenta wieżowca Trump Tower, ogromnego napisu „Życie Afroamerykanów ma znaczenie”.

– Jest to dla niego przesłanie, że życie Afroamerykanów faktycznie ma znaczenie. W istocie to Afroamerykanie zbudowali Nowy Jork i nigdy nie otrzymali rekompensaty za wszystko, co zrobili, za wszystkie błędy, grzechy, wszystko, co ich dotknęło w historii Ameryki. Nie zostało to rozliczone i musi zostać rozliczone. Jest to coś, czego (prezydent – przyp. red.) nie rozumie – przekonywał de Blasio.

Prezydent zareagował na to wpisem na Twitterze.

„Bill de Blasio chce namalować na legendarnej i pięknej 5. Alei, naprzeciwko Trump Tower/Tiffany, duży żółty napis »Życie Afroamerykanów ma znaczenie«. Śpiewają »Pigs in a Blanket (przystawka składająca się z małych kiełbasek w cieście – PAP). Fry them Like Bacon« (usmaż ich jak boczek), co odnosi się do zabijania policjantów. Policja w Nowym Jorku jest wściekła!” – napisał Trump.

6 lipca miasto Nowy Jork ma wejść w trzecią fazę reaktywowania gospodarki. Obejmie to m.in. otwieranie salonów piękności, klubów fitness, solariów i gabinetów masażu. Restauracje będą mogły wznowić przyjmowanie klientów wewnątrz pod warunkiem, że ograniczą ich liczbę do połowy, a stoliki i siedzenia barowe oddalone będą siebie o ok. dwa metry.

– Będziemy ściśle współpracować ze stanem Nowy Jork, aby podjąć ostateczną decyzję w miarę zbliżania się tego terminu, ale ponieważ zezwalają na to statystyki ilustrujące przebieg pandemii Covid-19, chcemy zacząć przygotowywać na to ludzi - powiedział de Blasio.

źródło:

Zobacz więcej