RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Mieszkańcy Bielska Podlaskiego jak mieszkańcy Mokotowa czy Wilanowa”. Otwarcie dworca

„Mieszkańcy tak samo zasługują na dobrą infrastrukturę komunikacyjną jak mieszkańcy Mokotowa czy Wilanowa” (fot. PAP/Artur Reszko)

Nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy otwarto w piątek w Bielsku Podlaskim. Inwestycja kosztowała ponad 11,5 mln zł brutto. To jeden z dwunastu takich innowacyjnych dworców, które powstają w Podlaskiem. W otwarciu dworca wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk a także parlamentarzyści i samorządowcy.

Kolej aglomeracyjna w Olsztynie. Adamczyk: Mamy nadzieję, że nie zostanie wypalona żelazem

– Nowe przystanki zwiększą dostęp do kolei aglomeracyjnej, a pociąg zapewni szybki dojazd do różnych osiedli w mieście - powiedział minister...

zobacz więcej

Adamczyk podkreślał, że otwarcie tego dworca to realizacja w praktyce planu prezydenta Andrzeja Dudy.

– Inwestycje w dużych miastach i tam, gdzie do tej pory nie widziano potrzeby ich realizacji. Mieszkańcy Bielska Podlaskiego tak samo zasługują na dobrą infrastrukturę komunikacyjną jak mieszkańcy Mokotowa czy Wilanowa, czy innych osiedli w dużych miastach w Polsce – mówił.

Minister wyjaśnił, że miał na myśli też inne inwestycje kolejowe, gdzie obok powstających nowoczesnych dworców są przebudowywane linie kolejowe. Nawiązał do podpisanej wcześniej tego samego dnia w Białymstoku umowy na przebudowę linii kolejowej Białystok-Czyżew, który będzie częścią Rail Baltica.

– To dzięki takim inwestycjom kolej staje się przyjazna dla pasażerów, a pasażerowie, mam nadzieję, wracają do kolei – dodał Adamczyk. Wskazał, że kolej to „najczystszy środek transportu”, a – jak podkreślił – rozwinięty transport kolejowy jak w przypadku Rail Baltica, to „swoisty silnik rozwoju regionu”.

Adamczyk zwrócił także uwagę, że ten zmodernizowany dworzec w Bielsku Podlaskim to także po prostu miejsce, w którym można w dobrych warunkach czekać na przyjazd pociągu.

– Przestanie się w końcu dworzec kolejowy kojarzyć z miejscem, które budzi odrazę, które odpycha, które jest zamknięte na głucho, do którego nie ma dostępu – mówił.

– Od dziś Bielsk Podlaski ma jeden z najbardziej nowoczesnych dworców w regionie – oceniła Małgorzata Zielińska z zarządu PKP SA. Dodała, że dworzec powstał w ramach dużego programu inwestycji dworcowych PKP SA.

CPK: Przygotowania do budowy połączeń kolejowych. Wiemy, na jakich szlakach

Już w 2020 r. ruszą prace przygotowawcze do budowy pięciu nowych szlaków kolejowych o łącznej długości 563 km, realizowanych w ramach Centralnego...

zobacz więcej

W jego ramach zmodernizowanych zostanie 200 dworców, a wartość tych inwestycji to blisko 2 mld zł. W Podlaskiem takich dworców będzie dwanaście, niedawno został oddany do użytku dworzec w Czeremsze.

Zielińska zapewniła, że dworzec zapewnia bezpieczeństwo pasażerom, jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. – Przede wszystkim charakteryzuje go nowoczesność i ekologia – dodała

Przedstawicielka zarządu PKP SA wskazała, że dworzec wyposażony jest m.in. w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła, a także nowoczesny system zarządzania budynkiem. Poinformowała, że budowa została sfinansowana ze środków własnych PKP oraz środków unijnych z programu Polska Wschodnia.

Nowy dworzec w Bielsku Podlaskim to budynek jednokondygnacyjny. Obiekt wykorzystuje odnawialne źródła energii, oprócz pompy ciepła i fotowoltaiki, jest wyposażony w oświetlenie LED, a w toaletach będzie wykorzystywana woda deszczowa.

W ogrzewanej poczekalni został umieszczony nowoczesny system informacji głosowej i wizualnej o rozkładzie jazdy pociągów. Zagospodarowano też otoczenie dworca, powstała zadaszona, otwarta poczekalnia.

źródło:

Zobacz więcej