RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Badanie: Koronawirus był obecny w ściekach Barcelony już w marcu 2019 roku

W oświadczeniu napisano, że koronawirus był obecny w ściekach w stolicy Katalonii 12 marca 2019 roku (fot. David Ramos/Getty Images)
W oświadczeniu napisano, że koronawirus był obecny w ściekach w stolicy Katalonii 12 marca 2019 roku (fot. David Ramos/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W wydanym oświadczeniu władze Uniwersytetu Barcelońskiego napisały, że obecność koronawirusa stwierdzono w próbce pobranej z wód ściekowych stolicy Katalonii 12 marca 2019 roku.

Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji

Wypoczywając nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Pamiętajmy o tym, że to głównie od nas zależy, czy i jak bezpiecznie spędzimy czas wolny –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

“Rezultaty badań dowodzą, że (...) wirus ten istniał o wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek Covid-19 na świecie” – napisał w komunikacie Uniwersytet.

Władze uczelni wyjaśniły, że prowadzone badania nad obecnością cząsteczek SARS-CoV-2 w wodach ściekowych aglomeracji Barcelony objęły nie tylko bieżący rok, ale również lata 2018-2019.

Jak wyjaśnił w komunikacie szef zespołu badawczego Albert Bosch, ze wszystkich próbek pobranych z wód kanalizacyjnych Barcelony pomiędzy 1 stycznia 2018 roku a 31 grudnia 2019 roku tylko ścieki z 12 marca 2019 roku zawierały genomy koronawirusa SARS-CoV-2.

W ocenie Boscha wyjątek, jaki stanowi jednodniowa próbka z obecnością koronawirusa, może wynikać z faktu, że zainfekowana osoba przebywała krótko w stolicy Katalonii, prawdopodobnie jako turysta.

Przed badaniem próbek z lat 2018-2019 zespół kierowany przez Boscha utrzymywał, że pierwszy raz nowy koronawirus pojawił się w ściekach w Barcelonie w połowie stycznia 2020 roku, a więc 41 dni przed potwierdzeniem pierwszego zachorowania na Covid-19 w tym mieście.

Według oficjalnych danych hiszpańskich służb medycznych pierwsze zachorowanie na Covid-19 w Barcelonie potwierdzono 25 lutego br. u 36-letniej turystki z Włoch.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej