RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Kryzys żywnościowy w Syrii. „Potrzeby nigdy nie były większe”

Syryjczycy zmagają się z bezprecedensowym kryzysem głodowym, który pogłębia się w związku z rosnącymi cenami podstawowych produktów żywnościowych – alarmuje Światowy Program Żywnościowy ONZ. Wpływ na to ma dziewięcioletni konflikt na terenie kraju, a od kilku miesięcy również epidemia koronawirusa. Miliony ludzi pogrąża się w ubóstwie. Ceny jedzenia są 20 razy wyższe niż przed kryzysem.

Opustoszałe miasto w Idlib. Czescy dziennikarze wjechali na niedostępny teren [WIDEO]

Czeskim dziennikarzom udało się wejść z kamerą na niektóre tereny w Syrii, gdzie żadne zachodnie media jeszcze nie dotarły. Wideo pokazuje przede...

zobacz więcej

WFP szacuje, że 9,3 miliona Syryjczyków nie ma teraz bezpieczeństwa żywnościowego, co oznacza, że tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 1,4 miliona osób więcej ma gorszy dostęp do wyżywienia.

Sytuacja konfliktowa, załamanie libańskiej gospodarki, która była istotnym pomostem ekonomicznym dla Syrii oraz restrykcje wprowadzone ze względu na epidemię Covid-19 spowodowały wzrost cen żywności o ponad 200 proc. więcej w ciągu niespełna roku.

Rodziny są zmuszone do podejmowania bolesnych wyborów, aby przeżyć – redukcja posiłków, zmniejszanie porcji, sprzedaż mienia, zadłużanie się. Wielu rodziców – jeszcze przed wybuchem epidemii – zabrało swoje dzieci ze szkół, ponieważ nie mogli sobie pozwolić finansowo na posyłanie ich tam.

– Rodziny w Syrii przeszły więcej niż mogą sobie poradzić, wyczerpały swoje oszczędności i często zostawiły swoje domy, a teraz zmagają się z równią pochyłą do ubóstwa i do głodu – powiedziała Corinne Fleischer, krajowy dyrektor Światowego Programu Żywnościowego ONZ w Syrii. Jak dodała, mieszkańcom „kończą się opcje”. – Jesteśmy wdzięczni naszym dobroczyńcom w Syrii, ale potrzeby nigdy nie były większe i po prostu nie możemy zostawić Syryjczyków – dodała.

Syria na krawędzi katastrofy humanitarnej

Aż 11,7 mln osób w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej. W obozie w regionie Rukban kończą się zapasy żywności dla przebywających tam 41 tys....

zobacz więcej

Każdego miesiąca WFP dostarcza wsparcie żywieniowe do 4,8 miliona ubogich osób w 14 muhafazach Syrii oraz wspiera matki i małe dzieci, aby poprawić ich odżywianie. Agencja ONZ zapewnia też posiłki i przekąski dla uczniów w szkołach oraz pomaga rodzinom w przywróceniu środków do życia.

Światowy Program Żywnościowy potrzebuje 200 milionów dolarów, aby do końca tego roku nadal dostarczać wsparcie żywieniowe w Syrii. Jeśli do sierpnia nowe fundusze nie będą dostępne, agencja ONZ będzie zmuszona do drastycznego cięcia racji żywnościowych, a także do obniżenia liczby osób docierających z jedzeniem od października.

Fleischer powiedziała, że „jedzenie od WFP jest linią życia dla rodzin, które straciły wszystko: ich domy, ich prace, a teraz są w sytuacji, w której żywność jest poza ich zasięgiem”.

– Ceny żywności nigdy nie były tak wysokie jak w ciągu dziewięciu lat konfliktu. Ludzie mówią nam, że nie mogą sobie pozwolić na kupienie jedzenia na rynku; Muszą poczekać na zakup żywności, aż ceny spadną – dodała dyrektor agencji w Syrii.

Jak zaznaczyła, Syryjczycy „nie czekają na zakup telewizora lub butów sportowych, oni czekają na zakup jedzenia”. – Rodzice nie mogą już sobie pozwolić na wyżywienie dzieci – podkreśliła Fleischer.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej