RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bliskość ukochanej osoby najlepszą receptą na sen

Zasypianie z partnerem wiąże się z wydłużeniem fazy REM odpowiedzialnej za najbardziej dogłębną regenerację organizmu (fot. Jenny Evans/Getty Images)

Na problemy ze snem najlepsza jest bliskość ukochanej osoby – wynika z nowego badania naukowego. Dowiedli, że zasypianie z partnerem wiąże się z wydłużeniem fazy REM odpowiedzialnej za najbardziej dogłębną regenerację organizmu. To wtedy utrwalane są wspomnienia, a mózg wytwarza nowe neurony.

Aktywność fizyczna zapobiega bezdechowi sennemu

Nawet niewielkie zwiększenie aktywności fizycznej zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu sennego – informuje „Journal of Clinical Sleep...

zobacz więcej

Jak przekonują niemieccy uczeni, zasypianie wtulonym w partnera stanowi doskonałe remedium na problemy z zasypianiem i jakością snu. Autorzy nowego badania, którego wyniki ukazały się w czasopiśmie „Frontiers in Psychiatry”, sugerują, że ta wieczorna praktyka powoduje wydłużenie fazy REM, jednego z kluczowych etapów snu. To wtedy występują szybkie ruchy gałek ocznych, a mózg cechuje najwyższa aktywność: wytwarzane są nowe neurony, utrwalane wspomnienia, następuje regulacja nastroju. Wzrasta również częstość skurczów serca.

W badaniu laboratoryjnym wzięło udział 12 heteroseksualnych par. Uczestnicy, podłączeni do urządzeń monitorujących sen, przez cztery noce spali ze swoimi partnerami, a następnie w pojedynkę.

Do dokonania niezbędnych pomiarów naukowcy wykorzystali podwójną jednoczesną polisomnografię, która stanowi „bardzo dokładną, szczegółową i kompleksową metodę rejestrowania snu na wielu poziomach – od fal mózgowych po ruch, oddychanie, napięcie mięśni i aktywność serca – wyjaśnia dr Henning Johannes Drews z Christian Albrecht University w Kolonii, główny autor badania.

Rezultaty analizy jednoznacznie wykazały, że u par śpiących razem faza REM była dłuższa i bardziej harmonijna.

Co więcej, uczeni odkryli, że podczas wspólnego nocnego wypoczynku u partnerów następowała synchronizacja wzorców snu, która, zdaniem badaczy, korzystnie wpływa na głębię relacji.

– Chociaż twoje ciało może być nieco niespokojne podczas snu w towarzystwie drugiej osoby, twój mózg uspokaja się. Należy co prawda przeprowadzić o wiele więcej badań, ale już dziś możemy zaryzykować stwierdzenie, że spanie z partnerem, między innymi dzięki polepszaniu jakości snu, ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne – konkluduje dr Drews.

źródło:
Zobacz więcej