RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Ostatni” sondaż przed ciszą wyborczą. Zadecyduje „osiem procent”

Kto wygra prezydencki wyścig? (fot. PAP/Wojtek Jargiło/PAP/Darek Delmanowicz)
Kto wygra prezydencki wyścig? (fot. PAP/Wojtek Jargiło/PAP/Darek Delmanowicz)

Wybory prezydenckie już za dwa dni. Z nowego sondażu Pollstera wynika, że potrzebna będzie druga tura, by rozstrzygnąć, kto zostanie głową państwa. Zgodnie z wynikami badań, gdyby w drugiej turze z prezydentem Andrzejem Dudą znalazł się kandydat PO, wówczas minimalną różnicą głosów to Rafał Trzaskowski wygrałby wyborczy wyścig.

Prezydent Duda: Najważniejszy jest interes Polski

Swój program i swoje zobowiązania traktuję bardzo poważnie. Mogę dziś patrzeć Polakom w oczy, bo zdecydowaną większość obietnic zrealizowałem, we...

zobacz więcej

Jak zaznacza „Super Express”, to ostatni przed ciszą wyborczą sondaż prezydencki dla tej gazety. Z badania jasno wynika, że w pierwszej turze niekwestionowanym liderem prezydenckiego wyścigu jest niezmiennie ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda.

Jednak, jak podaje gazeta, pierwsza tura nie wystarczy. Najprawdopodobniej do drugiej tury z obecnym prezydentem wejdzie prezydent stolicy. Ankietowani wskazali, że to właśnie kandydat PO o włos pokonałby Andrzeja Dudę.

W drugiej turze na Andrzeja Dudę głosować zamierza 44,83 proc. badanych, z kolei na kandydata PO – 46,48 proc. Jednak ponad 8 proc. to wyborcy niezdecydowani. J

„Druga tura jest raczej oczywista. Warto zauważyć, że sondaże niemal dokładnie odzwierciedlają poparcie partyjne. Wyborcy głosują na »swoich«” – komentuje wyniki badania dr Mirosław Oczkoś, politolog. „Sytuacja mogłaby się teoretycznie odmienić, przy bardzo niskiej frekwencji. To sprzyjałoby obecnemu prezydentowi” – mówi z kolei prof. Rafał Chwedoruk.

„Andrzej Duda powinien rozejrzeć się za osobami, dla których ważna jest skuteczność, nie szyld ideologiczny. Sztabowi może pomóc pakt z Konfederacją. Rafał Trzaskowski musi być bardziej wyrazisty, energetyczny, bo efekt świeżości mija. Musi też przekonać wyborców Szymona Hołowni” – komentuje dr Oczkoś.

„Sztaby powinny zidentyfikować, kto znajduje się w tych 8 proc. i trafić do tych osób z przekazem. W drugiej turze będzie się liczył każdy najmniejszy gest” – mówi prof. Chwedoruk.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 24-25 czerwcana próbie 1059 dorosłych Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej