RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grabież dzieł sztuki z Bliskiego Wschodu. Emerytowany kustosz Luwru aresztowany

Francuska policja aresztowała w tym tygodniu pięciu znawców sztuki w ramach śledztwa dotyczącego grabieży dzieł sztuki (fot. Raphael GAILLARDE/Gamma-Rapho via Getty Images)

Były kustosz Luwru jest jednym z pięciu znawców sztuki aresztowanych w sprawie grabieży antyków z Bliskiego i Środkowego Wschodu. Gang podejrzany jest o przemycanie setek dzieł sztuki i obiektów dziedzictwa kulturowego, wartych dziesiątki milionów euro, pochodzących z krajów wplątanych w wojnę, w tym z Syrii i Jemenu – poinformowało „France 24”.

Epidemia koronawirusa atakuje sztukę. Obraz van Gogha zniknął z zamkniętego muzeum

Obraz Vincenta van Gogha „Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną” został skradziony z amsterdamskiego muzeum Singer Laren – poinformował w...

zobacz więcej

Francuska policja aresztowała w tym tygodniu pięciu znawców sztuki w ramach śledztwa dotyczącego handlu – na szeroką skalę – zrabowanymi antykami z Bliskiego i Środkowego Wschodu. Jak podaje „The Art Newspaper” powołując się na źródło, wśród aresztowanych znajduje się emerytowany kustosz z Luwru w Paryżu oraz pracownik domu aukcyjnego Pierre Bergé & Associés.

Dzieła sztuki o wartości dziesiątek milionów euro były rabowane z Egiptu, Syrii i Jemenu, a także ze stref w Libii, będących pod kontrolą Państwa Islamskiego. Dochodzenie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wszczęto w 2018 roku. Gang podejrzany jest o oszustwa, ukrywanie skradzionych towarów i pranie pieniędzy.

Dom aukcyjny odmówił dziennikarzom komentarza na temat aresztowań. Luwr przekazał portalowi kulturalnemu, że nie posiada żadnych wiarygodnych informacji w tej kwestii.

Jak pisze „The Times”, znawcy sztuki podejrzani są o tuszowanie pochodzenia przedmiotów przed ich sprzedażą.

Według Vincenta Michela z Uniwersytetu w Poitiers, to typowe działanie w takich przypadkach. – Chcą być pewni, że nikt nie odkryje, że obiekt jest kradziony, nielegalny, więc trzeba zmodyfikować pochodzenie, datę; trzeba sfałszować dokumenty – powiedział dla „France 24” archeolog.

źródło:
Zobacz więcej