RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prawie połowa mieszkańców kurortu narciarskiego z przeciwciałami koronawirusa

42,2 proc. przebadanych osób w resorcie narciarskim Ischgl posiada przeciwciała w krwi (fot. Jan Hetfleisch/Getty Images)

Ponad 42 proc. mieszkańców ośrodka narciarskiego Ischgl w kraju związkowym Tyrol posiada przeciwciała koronawirusa – wynika z badań austriackich naukowców. To najwyższy wskaźnik, jaki do tego pory udało się ustalić. Alpejski kurort jest uznawany za wczesne ognisko koronawirusa w Europie.

Dodatni wynik testu na koronawirusa u ozdrowieńca. Co to oznacza?

Zakażeni SARS-CoV-2 pacjenci, którzy zostali uznani za ozdrowieńców, a później uzyskali dodatni wynik testu na obecność wirusa, nie ulegli nowej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ischgl zyskał w marcu światowy rozgłos, po tym jak wybuch epidemii w ośrodku narciarskim wpłynął na rozprzestrzenienie się wirusa w Europie. Jak oceniają krytycy, lokalne władze za późno zaalarmowały o zagrożeniu. W rezultacie tysiące turystów wróciło z wakacji do domu, będąc zainfekowanymi.

Uniwersytet w Innsbrucku przeprowadził testy u ponad 1400 osób, blisko 80 proc. populacji między 21 a 27 kwietnia. Jak wykazały wyniki, 42,2 proc. przebadanych osób posiada przeciwciała w krwi.

– To jest najwyższy odsetek osób z przeciwciałami przeciwko wirusowi w jakimkolwiek regionie, opublikowany do tej pory – powiedziała austriackim mediom Dorothee von Laer, która nadzorowała badanie jako kierownik instytutu wirusologii Uniwersytetu w Innsbrucku.

Dodała, że tylko 15 proc. mieszkańców, którzy uzyskali pozytywny wynik na obecność przeciwciał, byli świadomymi zakażenia się wirusem. Wskazuje to na wysoki odsetek osób, które przechodziły chorobę bezobjawowo lub z łagodnymi symptomami

Badanie w Ischgl wykazało również niższy wskaźnik zakażeń u dzieci w kurorcie narciarskim. Przebadano 214 dzieci, a tylko u 27 proc. spośród nich wykazano obecność przeciwciał. Ponadto, testy na obecność przeciwciał okazały się pozytywne u nieco więcej mężczyzn niż kobiet

źródło:
Zobacz więcej