RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podpisano list intencyjny

List intencyjny ws. powołania Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach – Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czwartek brat księdza, Józef Popiełuszko, wiceprezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” i dyr. Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.

10. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Mija 10 lat od beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, męczennika za wiarę zamordowanego przez...

zobacz więcej

Uroczystość podpisania listu intencyjnego odbyła się w siedzibie MKiDN w Warszawie w obecności m.in. wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

– Dzisiaj mamy przyjemność uczestniczyć w uroczystości podpisania listu intencyjnego dot. powołania kolejnej instytucji, bardzo ważnej na mapie polskiej pamięci, Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki – powiedział minister kultury. Jak dodał, „nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną postacią w polskiej historii był Jerzy Popiełuszko”. Przypomniał, że dewizą duchownego było: „zło dobrem zwyciężaj”. – To powinniśmy sobie zawsze powtarzać, bo ksiądz Popiełuszko tę dewizę realizował przez całe życie i za tę dewizę także poświęcił życie – powiedział minister kultury.

Gliński wskazał, że „idea organizowania instytucji muzealnych w miejscu, które pamięta bohatera, w miejscu urodzin ks. Jerzego Popiełuszki w tym wypadku, ale w ogóle idea organizowania muzeum, które są związane z miejscem, z otoczeniem, z artefaktami, z konkretem historycznym, to jest idea dobra, bo ona dobrze oddziałuje na wyobraźnię, na nasze zmysły poznawcze”.

Podkreślił, że śmierć ks. Popiełuszki „symbolizuje terror PRL-owski". – A o tym trzeba też pamiętać, że czas PRL-u to był także czas terroru, czas nieludzki i pamięć jest ważna w tym aspekcie, ponieważ żyjąc w demokracji, wolności bardzo często zapominamy o tych najważniejszych wyborach, a czasami były to wybory pomiędzy życiem a śmiercią – mówił wicepremier Gliński.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki wyraził nadzieję, że jeszcze w tej kadencji sejmiku województwa, która trwa do 2023 r. muzeum zostanie otwarte. – Jako mieszkańcy Podlasia i całej Polski powinniśmy dbać o pamięć o błogosławionym ks. Jerzym. O jego historii powinni wiedzieć nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale też mieszkańcy całego świata. To wspaniały człowiek i wielki patriota, dlatego jesteśmy winni mu pamięć i powinniśmy głosić to, co mówił, bo to jest nasz narodowy bohater – dodał.

Sąd orzekł ws. prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki

Warszawski sąd apelacyjny utrzymał decyzję sądu okręgowego z października zeszłego roku o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania karnego...

zobacz więcej

Brat księdza Jerzego, Józef Popiełuszko, wyraził wdzięczność za zaangażowanie i pomoc ministrowi kultury, marszałkowi województwa podlaskiego i burmistrzowi oraz przewodniczącemu rady Fundacji „Dobro” Bogdanowi Romaniukowi.

Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski przypomniał, że „to na Podlasiu, w Okopach, rodziło się powołanie księdza Popiełuszki”. – Każde miejsce nadaje człowiekowi kształt, każde, w którym się obraca, w którym przebywa, tak samo kształt ks. Popiełuszce nadawało jego najbliższe otoczenie, najpierw te właśnie w Okopach, z których jako 19-latek wyjechał na studia do Warszawy – mówił. Według Wilczewskiego „dzisiejszy list intencyjny kieruje ks. Popiełuszkę na nowo do rodzinnego domu”.

Wyraził przekonanie, że „jest to szczególnie ważne wydarzenie dla mieszkańców Podlasia, regionu, z którego ks. Popiełuszko wyruszył na pełnienie swojej misji, zakończonej tragicznie, jednak zwycięskiej, bo pamięć o ks. Popiełuszce żyje w całej Polsce”. – Mam nadzieję, że Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach przyczyni się do tego, że ta pamięć będzie bardzo szeroko promieniowała – podkreślił.

MKiDN podało, że celem Muzeum będzie „gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki”.

źródło:
Zobacz więcej