RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak uciec od podatków. Niemcy mają swój ulubiony raj

Jersey jest rajem nie tylko podatkowym (fot. Wiki/Dan Marsh)

Prawie 181 mld euro przechowywali w 2018 r. obywatele Niemiec na kontach na wyspie Jersey. Niemieckie ministerstwo finansów wskazuje, że szukając sposobów na optymalizację podatkową, zamożni Niemcy coraz częściej lokują swoje pieniądze w bankach w tamtejszym raju podatkowym.

USA rozważają cła na towary europejskich potęg

Administracja USA rozważa nałożenie wartych 3,1 miliarda dolarów ceł na dobra importowe z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii – ujawnia...

zobacz więcej

Jersey to jedna z Wysp Normandzkich będąca dependencją Wielkiej Brytanii, ale ma własne ustawodawstwo podatkowe. Telewizja Deutsche Welle zwraca uwagę, że władze zapewniają tam dyskrecję w sprawach fiskalnych, co może tłumaczyć, dlaczego na każdy kilometr kwadratowy tej niewielkiej wyspy przypadają 4 mld euro zdeponowanego tam majątku.

Pod względem wysokości złożonych niemieckich depozytów Jersey wyprzedza nawet takie kraje jak Szwajcaria (133 miliardy w 2018 roku) czy Luksemburg (126 miliardów), o których od dawna dyskutuje się w kontekście walki z unikaniem opodatkowania.

W artykule wskazano,że dane te są dostępne dzięki „automatycznemu systemowi wymiany informacji”, przez który poszczególne kraje zawiadamiają inne państwa o kontach bankowych prowadzonych przez podatników z tych państw. Ma to ułatwić walkę z unikaniem płacenia podatków.

W raporcie nie sprecyzowano, czy środki zgromadzone na tych kontach są legalne – sprawdzają to dopiero poszczególne urzędy skarbowe po tym, jak dostaną informacje o istnieniu kont. Problem jest również z takimi rajami finansowymi jak Kajmany czy Bahamy, które odnawiają przekazania urzędnikom odpowiednich statystyk.

źródło:
Zobacz więcej