RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ZUS wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe

Prawo do świadczenia przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 r. straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19 (fot. Shutterstock/Tomasz Warszewski)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe dla ok. 17 tys. osób na kwotę ponad 20 mln złotych. Prawo do świadczenia w wysokości 1,4 tys. zł przysługuje osobom, które po 15 marca straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19.

Wzrost mediany wynagrodzeń trzykrotnie większy za rządów PiS niż PO-PSL

Za rządów PiS mediana wynagrodzeń wzrosła trzykrotnie w porównaniu z rządami PO-PSL – wynika z informacji GUS. Ostatnie dane opublikował na...

zobacz więcej

– Tak szybkie wsparcie osób uprawnionych do nowego świadczenia z tytułu utraty pracy z powodu epidemii koronawirusa było możliwe dzięki wysokiej jakości przygotowaniu organizacyjnemu, finansowemu i informatycznemu Zakładu. Wymagało to ogromnej mobilizacji pracowników ZUS – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodaje, że wypłata dodatku to kolejne ogromne zadanie, które ZUS wziął na siebie.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w tym roku.

– Dodatek solidarnościowy wynosi 1,4 tys. zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek – podkreśla szefowa Zakładu.

Polska pomaga w walce z COVID-19. Wyruszył konwój na Ukrainę i do Mołdawii

Organizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych pomoc humanitarna na rzecz walki z Covid-19 dotarła już do kilku krajów, m.in. Armenii i Gruzji...

zobacz więcej

Co ważne, świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu siedmiu dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

źródło:

Zobacz więcej