RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef FBI: Chiny największym zagrożeniem

Christopher Wray kieruje FBI od 2017 roku (fot. FBI)
Christopher Wray kieruje FBI od 2017 roku (fot. FBI)

Ponad 2 tys. śledztw dotyczących działań wymierzonych w bezpieczeństwo USA prowadzi do Chin – ujawnił dyrektor FBI Christopher Wray. W wywiadzie dla telewizji Fox News określił chiński reżim mianem „największego zagrożenia”.

Strategia salami

Dżammu i Kaszmir to ponury górzysty region w Azji, do którego prawa roszczą sobie aż trzy państwa dysponujące bronią jądrową. Regularnie staje się...

zobacz więcej

Wray wskazał, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba dochodzeń w sprawie szpiegostwa przypisywanego chińskim służbom wzrosła o 1300 proc. Dodał, że Pekin próbuje wpływać również na polityków w Stanach Zjednoczonych.

– Nie ma innego państwa, które stanowiłoby większe, bardziej złożone zagrożenie dla Ameryki, naszej gospodarki, bezpieczeństwa ekonomicznego i naszej demokracji – podkreślił.

Dyrektor FBI ocenił, że Komunistyczna Partia Chin intensyfikuje „szpiegostwo gospodarcze”, do którego angażuje między innymi biznesmenów i naukowców. Ci mają wykradać poufne informacje i przekazywać je chińskich służbom.

– Dotyczy to wszystkich branż, od największych firm do start-upów. Chińczykom chodzi o nowoczesne technologie, rolnictwo, lotnictwo, przemysł medyczny i tak dalej – wyliczał.

Telewizja przypomniała, że w styczniu dziekan wydziału chemicznego Uniwersytetu Harvarda został oskarżony o kłamstwo w sprawie swoich stosunków z chińskimi agencjami, które zapłaciły mu 1,5 mln dolarów za badania.

Według Wraya KPCh angażuje się również w wywieranie wpływu na polityków, żeby zmienić ich nastawienie na prochińskie i bardziej przyjazne komunistycznemu reżimowi w Pekinie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej