RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„Polsce jest potrzebna elektrownia atomowa”

To najmniej inwazyjne ekologicznie źródło energii (fot. Shutterstock/zhangyang13576997233)
To najmniej inwazyjne ekologicznie źródło energii (fot. Shutterstock/zhangyang13576997233)

Najnowsze

Popularne

Polsce jest potrzebna elektrownia atomowa; to najmniej inwazyjne ekologicznie źródło energii – ocenił prezydencki minister Andrzej Dera, komentując zapowiedź polsko–amerykańskiej umowy ws. energii jądrowej. Technologia USA w tej sprawie jest najlepsza – dodał.

Premier: Nie chcemy przegapić czwartej rewolucji przemysłowej

Nie chcemy przegapić czwartej rewolucji przemysłowej, a kryzys spowodowany pandemią stanowi dla nowoczesnych firm także szansę na sukces –...

zobacz więcej

W TVN24 Dera był pytany, czy Polska powinna budować amerykańską elektrownię jądrową i czy jest to jedyny rozsądny kierunek rozwoju polskiej energetyki. Podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej zapowiedzieli w Waszyngtonie prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump.

– Myślę, że Polsce jest potrzebna elektrownia atomowa. Przypomnę, że w Polsce, jeżeli chodzi o stabilne źródła energii jest potrzebne właśnie takie, które jest najmniej inwazyjne ekologicznie. I patrząc przyszłościowo jest potrzebna elektrownia atomowa – odpowiedział Dera.

– Technologia amerykańska jest jedną z najlepszych na świecie, o ile nie najlepszą, więc powinniśmy czerpać z tych najlepszych źródeł. Na pewno nie chciałbym mieć elektrowni atomowej rosyjskiego pochodzenia – dodał.

Dopytywany, czy rozwój polskiej energetyki nie miał – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami obecnych władz w Polsce – być oparty na węglu prezydencki minister podkreślił, że nigdy nie było mówione, że w kierunkach strategicznych polska energetyka ma w przyszłości opierać się na węglu.

4 mln tabletek z jodem. Rusza elektrownia atomowa na Białorusi

Na Litwę dotarł transport 4 mln tabletek z jodem przeciwdziałających napromieniowaniu tarczycy. Tabletki zostaną rozdane mieszkańcom kraju przed...

zobacz więcej

– My mówiliśmy o tym, że trzeba utrzymać tę gałąź, która jest związana z polskim węglem, z polskimi zasobami, bo my nie chcemy gwałtownej likwidacji polskiego górnictwa, tak jak to robiła Platforma Obywatelska – zadeklarował.

Według Dery kierunek rozwoju w energetykę atomową, którym poszedł cały świat, jest jedynym rozsądnym i dającym gwarancję wystarczalności energetycznej w Polsce.

Na wspólnej konferencji prasowej z Trumpem w Białym Domu w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda powiedział, że „w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce”. Prezydent USA oświadczył, że Polska i USA pracują razem, aby „zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej