RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska dywizja SS w rosyjskiej gazecie. Jest odpowiedź ambasadora RP w Moskwie

Gazeta wspomniała, że ZSRR napadła m.in. polska dywizja SS (fot. Fotosearch/Getty Images)
Gazeta wspomniała, że ZSRR napadła m.in. polska dywizja SS (fot. Fotosearch/Getty Images)

W związku z 79. rocznicą rozpoczęcia wojny niemiecko-sowieckiej gazeta „Komsomolskaja Prawda” opublikowała w poniedziałek artykuł pod tytułem „W 41. ZSRR nie został zaatakowany przez Niemcy, lecz przez hitlerowską Unię Europejską”. W tekście wymieniono dywizje SS z krajów europejskich, wśród których znalazła się polska jednostka. Na artykuł odpowiedział ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak. Przypomniał, że wymieniony przez gazetę polski oddział SS nigdy nie powstał.

Rosyjska gazeta: Polacy wsparli Hitlera w ataku na ZSRR

Na łamach rosyjskiej gazety „Komsomolskaja Prawda” ukazał się artykuł dotyczący ochotników z państw europejskich, którzy wsparli III Rzeszę w...

zobacz więcej

Jak czytamy w artykule, w agresji na ZSRR miały wziąć udział 22 narodowe formacje SS, w tym sformowany w Polsce „góralski ochotniczy legion SS”.

„Zgodnie z prawdą historyczną próba utworzenia tego legionu zakończyła się kompletnym fiaskiem i kompromitacją akcji propagandowej podjętej pod koniec 1942 roku przez niemiecką administrację okupacyjną Generalnego Gubernatorstwa” – napisał w nawiązaniu do tekstu z „Komsomolskiej Prawdy” ambasador RP w Moskwie.

W planach władz okupacyjnych formacja góralska miała liczyć ok. 10 tys. osób. Jak przypomina ambasador, do obozu szkoleniowego w Trawnikach wysłano ok. 140 „ochotników”, ale według ówczesnych niemieckich źródeł większość uciekła z transportu. Tych, których złapano, wysłano na roboty przymusowe do III Rzeszy.

„Kilku trafiło nawet do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Całkowita liczba przyjętych ostatecznie w szeregi Waffen SS nie jest znana, ale przez historyków podawane są liczby od 6 do 15 osób” – pisze polski dyplomata, zaznaczając, że próba utworzenia „Goralische Freiwilligen Waffen SS Legion” zakończyła się kompromitacją niemieckich władz okupacyjnych.

„Na ziemiach polskich nigdy nie udało się powołać tego typu formacji. Dziwi nas, że »Komsomolskaja Prawda« w dniu tak ważnym dla nas wszystkich powtórzyła nieudolne kłamstwa hitlerowskiej propagandy” – podsumowuje ambasador RP w Moskwie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej