RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef MON: Deklaracja Trumpa ws. wojsk dobra dla bezpieczeństwa Polski i Europy

Deklaracja prezydenta Donalda Trumpa, że część amerykańskich żołnierzy wycofywanych z Niemiec trafi do innych krajów europejskich, jest korzystna dla Polski i Europy – ocenił minister obrony Mariusz Błaszczak.

Donald Trump: Część żołnierzy z Niemiec prawdopodobnie trafi do Polski

– W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem energii nuklearnej...

zobacz więcej

– Cieszymy się z tej deklaracji, umacnia polskie bezpieczeństwo, jest też dowodem tego, że przynajmniej część tych żołnierzy zostanie w Europie, a obecność wojsk amerykańskich jest dobra dla bezpieczeństwa Polski, ale także całej Europy – mówił w TVP Info Błaszczak, który towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w wizycie w Białym Domu.

Zastrzegł, że „nie do nas należy decyzja, ilu i z jakiego państwa zostaną przesunięci żołnierze rozlokowani w Polsce, to jest decyzja prezydenta Donalda Trumpa”.

– Jesteśmy otwarci na przyjęcie dodatkowych żołnierzy – zadeklarował minister. Przypomniał, że ubiegłoroczne deklaracje obu prezydentów zapowiedziały wzrost liczby Amerykanów przebywających stale w Polsce o ok. 1 tys.

Prezydent Trump oświadczył, że USA będą zmniejszać liczbę swoich żołnierzy w Niemczech. Dodał, że prawdopodobnie wojska zostaną przeniesione do innych krajów Europy, w tym do Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej