RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Poprosiłem o zintensyfikowanie prac naukowców nad lekiem na koronawirusa

Podczas spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem poprosiłem o zintensyfikowanie prac polskich i amerykańskich naukowców przy wynalezieniu leku i szczepionki na koronawirusa; pracę w tej chwili trwają – powiedział prezydent Andrzej Duda w TVP Info.

Donald Trump: Część żołnierzy z Niemiec prawdopodobnie trafi do Polski

– W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem energii nuklearnej...

zobacz więcej

W środę prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Białym Domu. Prezydenci Polski i USA rozmawiali najpierw w cztery oczy, potem odbyły się rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu przywódców.

Prezydenci zostali zapytani na konferencji prasowej, czy jest szansa, aby Polska uczestniczyła w opracowywaniu i uzyskała wczesny dostęp zarówno do szczepionki, jak i leków na koronawirusa.

– Podczas spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem poprosiłem o zintensyfikowanie prac polskich i amerykańskich naukowców przy wynalezieniu leku i szczepionki na koronawirusa; pracę w tej chwili trwają – powiedział prezydent Andrzej Duda w TVP Info.

– Pracujemy bardzo mocno nad jednym i drugim, znajdujemy świetne odpowiedzi. Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka, szybciej niż mogliście się państwo spodziewać – odpowiedział Trump. Podkreślił, że Polska będzie angażowana „zarówno z punktu widzenia pomocy, jak i z punktu widzenia opieki nad Polakami, kiedy już będziemy mieli tę szczepionkę”.

Prezydent pytany w TVP Info, czy Polska będzie współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w wynalezieniu szczepionki na koronawirusa, powiedział, że „dużą część naszej rozmowy poświęciliśmy na sytuację w naszych krajach, jeśli chodzi o pandemię koronawirusa”. Jak zaznaczył, podczas spotkania z prezydentem USA „ponowił wątek współpracy polskich i amerykańskich naukowców przy wynalezieniu leku i szczepionki na koronawirusa”. – Prace trwają w tej chwili – dodał.

Dopytywany, czy jeśli zostanie wynaleziony lek na koronawirusa przez Amerykanów, to Polacy będą mieli dostęp do niego jako jedni z pierwszych, oznajmił, że „umowy nie podpisaliśmy, była to rozmowa”. – Natomiast, jeśli uczestniczymy w tych pracach, to jest oczywiste, że jednymi z tych, którzy będą mogli najszybciej z tego skorzystać, są współuczestnicy tego zadania – ocenił.

źródło:
Zobacz więcej