RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Liczą na zmianę władzy w Polsce? Poparli Trzaskowskiego

Jednym z burmistrzów wspierających Trzaskowskiego jest londyńczyk Sadiq Khan (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Jednym z burmistrzów wspierających Trzaskowskiego jest londyńczyk Sadiq Khan (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Burmistrzowie kilku europejskich stolic zadeklarowali poparcie dla kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Dwóch z nich podpisało wcześniej wspólnie z prezydentem Warszawy tzw. Pakt Wolnych Miast. Jego sygnatariusze apelowali do Brukseli o ignorowanie władz państw narodowych w kontaktach z samorządami.

„Pakt Wolnych Miast” – Trzaskowski chce „omijać władze państwowe” w relacjach z UE

– Unia Europejska powinna omijać władze państwowe, które lekceważą standardy demokratyczne i współpracować bezpośrednio z samorządami – stwierdzili...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Trzaskowskiego wsparli: burmistrz Bratysławy Matusz Vallo, Budapesztu Gergely Karacsony, Helsinek Jan Vapaavuori, Londynu Sadiq Khan, Madrytu Jose Luis Martinez-Almeida i Rejkiawiku Dagur B. Eggertsson.

Większość z nich to politycy lewicowi: Karacsony związany jest z postkomunistyczną Węgierską Partią Socjalistyczną. Rządzący z jej ramienia przed 2010 r. premier Ferenc Gyurcsany jest autorem słynnego zdania „kłamaliśmy rano, nocą i wieczorem, nic nie robiliśmy w ciągu czterech lat. Spieprzyliśmy, nie tylko trochę, ale bardzo”. Ujawnienie nagrań z tymi rozmowami i ogólne niezadowolenie Węgrów z rządów socjalistów doprowadziło do przejęcia władzy przez Fidesz Viktora Orbana.

Przedstawicielem lewicowej Partii Pracy jest Khan. Eggertsson to polityk socjaldemokratycznego Samfylkingin (Sojuszu), zaś Vallo związany jest z ruchami miejskimi, startował z poparciem środowisk określających się jako „postępowe i proeuropejskie”.

Z partii określających się jako konserwatywne wywodzą się włodarze Helsinek i Madrytu. Nie przeszkadza to im jednak wspierać w swoich miastach ideologii LGBT, a nawet uczestniczyć w pochodach „dumy gejowskiej”, których nazwę zmieniono w Polsce na „parady równości"

Burmistrzowie w swoich wypowiedziach wyrazili poparcie dla Trzaskowskiego w swoich ojczystych językach, dodając na koniec po polsku „trzymamy kciuki”. Prezydent Warszawy podziękował za tę deklarację publikując swoje nagranie

Trzaskowski, Karacsony i Vallo wraz z burmistrzem Pragi Zdeńkiem Hrzibem podpisali tzw. Pakt Wolnych Miast. Domagali się wówczas, by Unia Europejska ignorowała władze państw członkowskich i współpracowała bezpośrednio z samorządami.

Według sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz Trzaskowski postąpił wówczas wbrew Konstytucji RP.

Zwracano też uwagę na symbolikę nazwy „wolne miasto” w kontekście rządzonego przez hitlerowców przedwojennego Gdańska, w którym Polacy byli prześladowani.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej