RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie

Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie. Prezydent rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie prezydenta USA Donalda Trumpa. W planach są rozmowy delegacji obu krajów, a także wspólne oświadczenie głów państw.

Premier o stosunkach z USA: W czasie prezydentury Andrzeja Dudy z roku na rok lepsze

W czasach prezydentury Andrzeja Dudy stosunki Polski z USA są z roku na rok coraz lepsze – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Mówiąc o...

zobacz więcej

„Kilka tygodni temu pomnik Tadeusza Kościuszki został zniszczony. Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Waszyngtonie oddając hołd wielkiemu Polakowi, bohaterowi walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych, bohaterowi dwóch narodów” – czytamy na Twitterze na profilu Kancelarii Prezydenta. Andrzej Duda złożył biało-czerwoną wiązankę i klęknął przed pomnikiem.

– Dzień rozpocząłem od podróży w najbliższe okolice Białego Domu, gdzie znajduje się pomnik naszego bohatera narodowego – wspólnego, to znaczy i naszego i amerykańskiego, bohatera wojny o niepodległość USA, generała Tadeusza Kościuszki. Pomnik został w ostatnim czasie bardzo ładnie odnowiony przez stronę amerykańską – przyznał prezydent, odnosząc się do zdewastowania pomnika przez chuliganów podczas demonstracji ruchu Black Lives Matter.

8 czerwca z pomnika usunięto napisy skierowane przeciwko brutalności policji i krytykujące prezydenta Trumpa. Pojawiły się na cokole pomnika podczas gwałtownych protestów pod Białym Domem w pierwszym tygodniu czerwca.

Prezydenci Polski i USA mają rozmawiać m.in. na temat bezpieczeństwa militarnego, energetycznego czy też współpracy w ramach Trójmorza.

– Cieszę się, że to spotkanie będzie okazją do wzmocnienia więzi sojuszniczych i budowania dalej relacji ze Stanami Zjednoczonymi, przede wszystkim relacji gospodarczych – oznajmił Duda dziennikarzom po wylądowaniu w Waszyngtonie.

Prezydent RP jest pierwszym szefem państwa odwiedzającym Biały Dom po wybuchu epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Do wizyty dochodzi w trakcie finiszu kampanii prezydenckiej w Polsce.
teraz odtwarzane
Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Kościuszki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej