RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy himalaiści nie wyruszą zimą na K2

Koronawirus pokrzyżował plany (fot. Shutterstock/Hussain Warraich)

Zimą 2020 roku nie wyruszy polska wyprawa na K2 (8611 m), jedyny niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik – poinformowano na stronie Polski Himalaizm Zimowy. Plany pokrzyżował koronawirus.

Próba zimowego wejścia na Batura Sar: wyprawa zakończona. Himalaiści dotarli na 6600 m

Podjęto decyzję o zakończeniu polskiej wyprawy zimowej na szczyt Batura Sar (7795 m) w Karakorum. W ostatnim tygodniu lutego himalaistom udało się...

zobacz więcej

– Nie możemy sobie pozwolić na narażanie zdrowia potencjalnych uczestników – wyjaśnił Piotr Tomala, kierownik programu PHZ im. Artura Hajzera.

Wyprawa została przełożona bez określenia, czy będzie to kolejna zima 2021/22.

Głównym powodem odwołania ekspedycji są aktualne ograniczenia w lotniczym ruchu międzynarodowym i brak pewności, co do możliwości dotarcia do bazy pod K2 w grudniu 2020 r. – napisano w komunikacie.

– Wyprawa na K2 to ogromne wyzwanie sportowe, ale też logistyczne. Od powrotu z ekspedycji na Baturę Sar bacznie obserwujemy rozwój sytuacji i analizowaliśmy różne możliwe scenariusze, ale na tym etapie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą epidemiologiczne uwarunkowania na świecie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Dlatego jedyną słuszną i racjonalną decyzją wydaje nam się przełożenie próby zimowego zdobycia K2 na dalszy czas – powiedział Tomala.

Pierwotnie akcję zimową planowano na sezon 2019/20, ale przełożono ją ze względu na kłopoty kadrowe – kontuzje i problemy zdrowotne wyeliminowały wówczas z udziału kilku czołowych himalaistów, co w znaczący sposób zmniejszyło szanse na powodzenie wyprawy.

Koniec wyprawy Denisa Urubko na Broad Peak. Himalaistę porwała lawina

Denis Urubko przerwał próbę ataku szczytowego na Broad Peak. Został porwany przez lawinę. Himalaista z polskim obywatelstwem samotnie próbował...

zobacz więcej

Lata 2019-20 miały być poświęcone na organizację wypraw mających podnieść kwalifikacje młodych, zdolnych wspinaczy, jednak bez doświadczenia w górach wysokich.

Taką miała być jesienna ekspedycja na Lhotse (8516 m). Została jednak przerwana po trzech tygodniach z uwagi na skrajnie niebezpieczne warunki na lodospadzie Icefall, przez który przebiega droga do Obozu I na Everest i Lhotse. Nad drogą wisiał bowiem częściowo naderwany serak (lodowa bryła, niejednokrotnie wielkości budynku), który groził zawaleniem na przemieszczających się po lodospadzie himalaistów.

Unifikacyjno-szkoleniowy charakter miała tegoroczna, zimowa wyprawa na Batura Sar (7795 m) w Karakorum. Załamanie pogody, w tym ogromne opady śniegu, zmusiło zespół do wycofania się z akcji 1 marca. Udało się założyć obóz III i dojść na wysokość 6600 m.

K2 to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym nie stanął zimą człowiek. O tej porze roku Polacy zdobyli jako pierwsi w świecie 10 spośród 14 ośmiotysięczników, w tym najwyższy Everest – 17 lutego 1980 r. (Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki).

Batura Sar – szczyt zimą jeszcze niezdobyty. W styczniu rusza polska wyprawa

Położony w Karakorum, niezdobyty dotąd zimą szczyt Batura Sar (7795 m n.p.m.) będzie celem najbliższej zimowej wyprawy unifikacyjnej programu...

zobacz więcej

W sezonie zimowym 2019/20 pod K2 działała międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Nepalczyka Mingmy Gyalje Sherpy, ale nie osiągnęła nawet 6500 m.

Była to szósta zimowa próba na drugim co do wysokości i jednym z najtrudniejszych technicznie szczytów. Rok wcześniej o wejście na Czogori („Rozległa góra”), jak nazywany jest szczyt w dialekcie zamieszkujących ten region ludów, walczyły dwie ekspedycje – rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W jej składzie, oprócz nepalskich Szerpów, działało też trzech Polaków: Marek Klonowski, Waldemar Kowalewski i Paweł Dunaj. Txikon wraz z Szerpami osiągnął 7050 m, zaś Rosjanie ok. 7400 m, gdzie zatrzymały ich w dalszej walce niebezpieczne szczeliny.

Rekord wysokości zimowego himalaizmu na tym pięknym szczycie o kształcie piramidy, nazywanym przez Chińczyków Qogir („Wspaniała Góra”) należy do Polaków i Denisa Urubki, Rosjanina mającego od 2015 r. polskie obywatelstwo. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition – pod kierownictwem Wielickiego, piątego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum – działała od strony chińskiej i na północnym filarze Marcin Kaczkan, Urubko oraz Piotr Morawski dotarli do wysokości 7650 m.

Po raz pierwszy atakowała K2 zimą, na przełomie 1987 i 1988 r., międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. Polska narodowa wyprawa próbowała następnie zdobyć szczyt zimą 2018 r.

źródło:

Zobacz więcej