RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dmowska-Andrzejuk: W tym roku na sport powszechny ponad 282 mln zł

W tym roku, w ramach rządowego programu „Klub” w woj. lubuskim zostanie wspartych 129 małych i średnich klubów sportowych (fot. PAP/Lech Muszyński)
W tym roku, w ramach rządowego programu „Klub” w woj. lubuskim zostanie wspartych 129 małych i średnich klubów sportowych (fot. PAP/Lech Muszyński)

Najnowsze

Popularne

W tym roku przeznaczyliśmy ponad 282 mln zł na upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży – powiedziała podczas wizyty w Gorzowie Wlkp. minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Posumowała też rządowy program „Klub”, z którego wparcie otrzymało w tym roku prawie 4,9 tys. małych i średnich klubów sportowych.

MŚ 2022. Ekologiczny stadion jest gotowy

15 czerwca zostanie uroczyście otwarty stadion Education City w Al Rayyan, jedna z aren na piłkarskie mistrzostwa świata Katar 2022. Obiekt mogący...

zobacz więcej

– Rządowy program „Klub” to w tym roku wyjątkowa edycja, ponieważ postanowiliśmy zwiększyć środki na ten cel do kwoty 55 mln zł, właśnie po to, żeby wszystkie kluby – małe, średnie, które składały do nas wnioski, mogły od nas takie wsparcie w tym wyjątkowo trudnym czasie (pandemii) dostać. I tak też się stało – powiedziała minister.

Zgodnie z programem kwotę dofinansowania można przeznaczyć na wynagrodzenie szkoleniowców, organizację obozów sportowych czy zakup sprzętu sportowego. Kwota dofinansowania to 10 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych i 15 tys. zł dla wielosekcyjnych. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa ministerstwo zmieniło reguły programu i wyjątkowo całą kwotę można przeznaczyć na dofinansowanie pracy trenerów.

– Pracy trenerów – tych, którzy się odpowiedzialni za kształtowanie naszego sportowego społeczeństwa. To właśnie często od trenera zależy jaką drogę ten młody zawodnik obierze i co w życiu będzie mógł osiągnąć, bo oprócz oczywiście sportu i całej fascynacji sportem, jest wychowanie, wychowanie przez sport, na czym nam zależy – oceniła minister.

Dmowska-Andrzejuk podkreśliła, że oprócz programu „Klub” i innych w obszarze sportu powszechnego ministerstwo angażuje się w rozwój infrastruktury sportowej, przeznaczając w ostatnich latach na ten cel 2,3 mld zł.

Kibice wracają na stadiony. Rząd podał nowe wytyczne

Kibice mogą już wrócić na trybuny polskich stadionów. Rząd i sanepid dopuściły możliwość rozgrywania meczów z udziałem fanów. Wszystko w...

zobacz więcej

– Za tę kwotę wyremontowaliśmy, bądź wybudowaliśmy czy zmodernizowaliśmy blisko 6 tys. obiektów w całej Polsce. Naprawdę to są ogromne nakłady – zaznaczyła Dmowska-Andrzejuk.

– Wszyscy, którzy mają do czynienia ze sportem dzieci i młodzieży, a potem ze sportem wyczynowym, muszą wiedzieć, że sprawność dzieci i młodzieży jest kluczowa dla przyszłości, dla naszego zdrowia – podkreśliła uczestnicząca w konferencji europoseł Elżbieta Rafalska.

Oceniła, że program „Klub” jest znakomitym rozwiązaniem wspierającym małe kluby, które właśnie dzięki tego rodzaju wsparciu mogą funkcjonować. Jej zdaniem, by zachęcić dzieci do uprawiania sportu, co uznała za pożądane, potrzebna jest dobra baza, sprzęt, profesjonalni trenerzy i instruktorzy.

W tym roku, w ramach rządowego programu „Klub” w woj. lubuskim zostanie wspartych 129 małych i średnich klubów sportowych. Łącznie trafi do nich 1,38 mln zł.

– Dla klubów to są ważne pieniądze, bo są bezpośrednio do wykorzystania – powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Wojewoda przekazał, że w minionych latach na rozwój infrastruktury sportowej w regionie ministerstwo sportu przeznaczyło 77 mln zł na budowy, remonty i modernizacje 122 obiektów sportowych.

Podczas spotkania na wybudowanym przy dofinansowaniu z ministerstwa kompleksie piłkarskich boisk treningowych Klubu Sportowego Warta Gorzów minister wręczyła przedstawicielom trzech lubuskich klubów promesy symbolizujące przyznane im dofinansowanie z programu „Klub”.

– Robimy remont boiska sportowego własnym sumptem, przy pomocy gminy Strzelce Krajeńskie. Mamy trzy drużyny, jedną młodzików, drugą trampkarzy i seniorów – powiedział prezes klubu piłkarskiego Muszelka Ogardy Zbigniew Lepiato i wyraził przekonanie, że otrzymane pieniądze pomogą w rozwoju tych drużyn.

Podczas wizyty w Gorzowie minister była również na stadionie lekkoatletycznym, który niebawem ma zostać zmodernizowany oraz obejrzała teren, na którym ma powstać halawidowiskowo-sportowa. Na te inwestycje miasto uzyskało dofinansowanie z resortu sportu – w pierwszym przypadku 5,5 mln zł, w drugim – 22 mln zł.

Z Gorzowa Danuta Dmowska-Andrzejuk udała się do Kostrzyna nad Odrą. Tam obejrzy wybudowaną wzeszłym roku halę Kostrzyńskiego Centrum Szkolenia Zapaśniczego przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz teren, na którym miasto planuje budowę krytej pływalni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej